Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Sparodiował Hiltera w piosence. Makabunda zagra i zaśpiewa jego utwory
W niedzielę, 19 sierpnia na placu Biegańskiego w ramach projektu "Aleje - tu się dzieje!" zespół Makabunda zagra i zaśpiewa utwory znanego aktora Ludwika Sempolińskiego.

Ludwik Sempoliński (1899 – 1981) był polskim aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, tancerzem, pedagogiem. Debiutował w 1918r. w kabarecie Sfinks piosenką „Lecą mareczki, lecą, lecą…” Związany z warszawskimi (m.in. Morskie Oko, Cyrulik Warszawski) i krakowskimi teatrzykami rewiowymi, kabaretami i operetką. W czasie II wojny światowej zmuszony do ukrywania się przed okupantami niemieckimi za parodię Hitlera w piosence „Ten wąsik” z popularnej rewii muzycznej „Orzeł czy Rzeszka”. Z tego powodu ewakuował się do Wilna, gdzie występował początkowo w teatrze muzycznym Lutnia, następnie w założonym przez siebie teatrzyku Miniatury. Po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej uciekł z Wilna i pod nazwiskiem Józef Kalina ukrywał się na prowincji. W 1944 wrócił do Wilna i wraz z Hanką Bielicką i Jerzym Duszyńskim reaktywował swój teatr.

Po wojnie występował na scenach Łodzi, Krakowa i w warszawskim Teatrze Syrena. Znany jest z brawurowych wykonań różnych piosenek (m.in. „Tomasz, ach Tomasz, skąd ty to masz”). Napisał wspomnienia „Wielcy artyści małych scen” (wyd. 1968) i „Druga połowa życia” (wyd. 1985). Był wykładowcą warszawskiej PWST, wychował wielu znanych aktorów i piosenkarzy.

Jego utwory wykona w niedzielę Makabunda. To nowy projekt muzyczny Wojciecha „Brodi” Turbiarza, lidera Habakuka. Zespół wykonuje polską muzykę okresu międzywojennego. Gra i śpiewa głównie stare foxtroty, tanga i waleczne walce. Makabunda, czyli batiar, w lwowskiej gwarze oznacza ulicznego włóczęgę. To słowo nawiązuje do czasów, z których inspirację czerpie zespół.

Początek o godz. 20.

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl