– W tym czasie, kiedy się spotykamy, trwa paraolimpiada w Londynie. Tam nasi zawodnicy zdobywają medale. Życzę wam, żeby każdy z was zdobył medal. Ale tak naprawdę uczestnictwo w tej imprezie jest już waszym zwycięstwem – powiedział Przemysław Koperski, z-ca prezydenta Częstochowy.
Konrad Głębocki, radny Wspólnoty Samorządowej, przywołał ideę barona Pierre’a de Coubertin. – Dla niego ważny był nie tylko sport, ale to, że przy tej okazji możemy sobie wzajemnie okazać szacunek, tolerancję i rozwijać się w kierunku fizycznym, psychicznym i duchowym – stwierdził Głębocki.
W mityngu lekkoatletycznym, który odbywa się na stadionie przy ul. Dąbrowskiego, bierze udział 800 niepełnosprawnych. Rywalizują w takich konkurencjach, jak bieg z przeszkodami, uni hockey, kręgle, rzut piłeczką palantową, skok w dal, czy wyścigi na wózkach.
W ramach olimpiady o godz. 16.30 w hali Polonia rozpocznie się mecz rugby na wózkach, w którym zmierzą się Saint Sinners Częstochowa i Jeźdźcy Borowa Wieś. O godz. 19 rozpocznie się koncert zespołu Volver.