Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Schrony posprzątane

Uczniowie częstochowskich szkół, wolontariusze, członkowie Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa sprzątali schrony bojowe znajdujące się na terenie Częstochowy. Zebrano mnóstwo śmieci, wycięto krzaki, a przy okazji młodzież zapoznała się z przeszłością budowli.


– Na terenie Częstochowy znajduje się 12 schronów bojowych – mówi Rafał Piotrowski, nauczyciel historii z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie. – Dzisiaj chcemy posprzątać 5 schronów. Wytniemy krzaki, pozbieramy śmieci do worków. Potem dzięki pomocy Urzędu Miasta odpadki zostaną wywiezione. Chcemy ratować obiekty, które mają przeszłość historyczną. Z drugiej strony wyjście w teren i posprzątanie obiektów, to najlepsza lekcja historii dla młodzieży. Schron zostanie pomalowany w kolory maskujące. Uczniowie chętnie angażują się w akcję sprzątania. Wolą kontakt z rzeczywistością niż siedzenie w szkole i uczenie się z podręczniów lub słuchanie nauczyciela.

W ramach akcji zaplanowano sprzątanie 5 schronów bojowych. Mieszczą się one przy ul. Skrzetuskiego, Łódzkiej, Małopolskiej oraz dwa przy ul. Radomskiej (w pobliżu cmentarza na Lisińcu). W projekcie sprzątania wzięło udział do 50 uczniów z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych i Zespołu Szkół Technicznych. Obok nich w pomoc włączyli się absolwenci technikum. Akcję wsparli także członkowie Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa. Przypomnijmy, że patronat medialny nad działaniami Reduty sprawuje Gazeta Internetowa „wCzestochowie.pl”.

– Sprzątamy drugi ze schronów znajdujący się przy ulicy Radomskiej – tłumaczy Adam Kurus, ze Stowarzyszenia Reduta Częstochowa. – Ludzie niszczą schrony, bo myślą że to pozostałości umocnień niemieckich. Tymczasem to doskonale przemyślane i wykonane schrony, których używało Wojsko Polskie w czasie wojny obronnej w 1939 roku. Miały strzec granicy Polski od zachodu. Oddalone od siebie co kilkaset metrów broniły Częstochowy. W tym, który porządkujemy stacjonowało trzech żołnierzy. To jeden z niewielu tego typu obiektów na tym odcinku obrony. Żołnierze pełnili funkcję obserwacyjną. Proszę zobaczyć ślady działań wojennych. Schron dostał kilka razy. Z lekkich działek, a nawet z ciężkiego o kalibrze 150 milimetrów. I wytrzymał, są tylko ślady uderzeń pocisków.

Działania młodzieży, to zaledwie kawałek akcji, która swój punkt kulkminacyjny będzie mieć 1 czerwca. W Dzień Dziecka odbędzie się rajd rowerowy „Szlakiem 7 Częstochowskiej Dywizji Piechoty”. Uczestnicy zwiedzą nie tylko schrony bojowe, ale odwiedzą miejsca związane z Wojskiem Polskim stacjonującym w Częstochowie w latach 30. XX wieku. Całość zwieńczy piknik, który zaplanowano na terenie Zespołu Szkół Technicznych. W trakcie zabawy przewidziano liczne konkursy z nagrodami oraz przekazanie młodzieży sporej dawki wiedzy.

Szlak 7 Czętochowskiej Dywizji Piechoty reklamuje broszura informacyjna. Wydawnictwo powstało w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Już jest kolportowane. Być może wpłynie w jakimś stopniu na zainteresowanie Częstochową wśród miłośników militariów, którzy zaczną ściągać do naszego miasta, by obejrzeć schrony.

 

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl