Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Proekologiczne oświetlenie w Konopiskach
Gmina Konopiska jest jedną z pierwszych w kraju, które - realizując proekologiczne inwestycje - wychodzą naprzeciw innowacyjnym rozwiązaniom z zakresu równoczesnego wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej. 

Przy placu zabaw nad zalewem Pająk został zamontowany Autonomiczny Moduł Oświetlenia Ulicznego (AMOU).
 – To prototyp. Jeżeli sprawdzi się w użytkowaniu, pomyślimy o zainstalowaniu kolejnych lamp – komentuje Adrian Staroniek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach.

Urządzenie jest instalacją hybrydową. Oznacza to, że do swojego działania wykorzystuje wyłącznie odnawialne źródła energii – wiatr i promienie słoneczne, bez zasilania z zewnątrz.
– Przy instalacji takiej lampy nie jest potrzebna infrastruktura ziemna – dodaje Adrian Staroniek.
AMOU przygotowała firma „Magstrad”, przy współpracy pracowników Politechniki Częstochowskiej. Model został wyposażony w panel LED o mocy 60W, turbinę o mocy 300W oraz dwa fotowoltaiczne panele PV  – każdy ma moc 100W. Całość urządzenia funkcjonuje na napięciu 24 volt. Żywotność turbiny oraz paneli fotowoltaicznych (monokryształów) szacowana jest na 18-25 lat, natomiast żywotność paneli LED to 50-60 tysięcy godzin, czyli aż 15-17 lat! Koszt jednej lampy to 20 tys. zł.

Jak podkreśla dyrektor GCKiR w Konopiskach, zainwestowanie w nowoczesne, ekologiczne oświetlenie jest jednym z kroków ku unowocześnianiu gminy oraz uatrakcyjnieniu okolic zbiornika wodnego.
 – Przygotowujemy się do zmiany w funkcjonowaniu zbiornika na typowo rekreacyjny, a ponadto chcemy zmienić status gminy z wiejskiej na podmiejską – tłumaczy. – Ekologiczne inwestycje podnoszą też jakość życia mieszkańców, a co najważniejsze – taka lampa znacznie obniża koszty gminnego oświetlenia.

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl