W ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego Norwegia, jako kraj spoza Unii Europejskie przekazuje niektórym członkom Wspólnoty (Polska jest wśród nich) środki finansowe na zmniejszenie w Europie różnic społecznych i ekonomicznych.
Obecny we wtorek w Częstochowie Enok Nygaard, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce podkreślał w czasie spotkania z dziennikarzami, że Polska jest w czołówce krajów, które otrzymały z Norweskiego Mechanizmu Finansowego fundusze na różnorodne inwestycje i projekty. Do tej pory wsparcie wyniosło blisko 560 mln. euro.
Politechnika Częstochowska znalazła się wśród beneficjentów, którzy z tych środków skorzystali. W 2008 roku ruszył projekt naukowo-badawczy, rok później edukacyjny. – Projekt badawczy związany jest z naszą pracą nad sorbentami, substancjami pochłaniającymi dwutlenek węgla, a także różnego rodzaju substancje toksyczne – tłumaczy prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, dziekan wydziału inżynierii i ochrony środowiska. – Dlatego taż nawiązaliśmy współpracę z częstochowską Centralną Szkołą Straży Pożarnej, jej pracownicy robili u nas doktoraty. Norwedzy zainteresowali się naszym projektem m.in. dlatego, że posiadają duże złoża ropy, z jej wydobywaniem wiążą się różnego typu zagrożenia.
Rok później ruszył projekt edukacyjny. – Doposażyliśmy sale wykładowe, studenci zyskali możliwość  pobytu w Norwegii, wzbogacenia  znajomości języka angielskiego – mówi Katarzyna Malumur, koordynator  projektu z PCz. – Norwescy pracownicy naukowi prowadzili na naszej uczelni wykłady. Jednak najbardziej wymiernym rezultatem jest utworzenie nowej specjalności: toksykologia, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.
Istotne jest to, że współpraca Politechniki Częstochowskiej z ośrodkami naukowymi przełoży się na współpracę Częstochowy z Norwegią. Trwają już rozmowy o stworzeniu umowy partnerskiej Częstochowy z norweskim miastem Lillestrom, które jest znaczącym ośrodkiem naukowym. – Stworzyliśmy fundament pod budowanie Częstochowy – miasta postępu – mówi dziekan wydziału inżynierii i ochrony środowiska. – Taka współpraca może dać m.in. szansę na towrzenie inteligentnej energii dla miasta.
Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu podkreśla – Po wstępnych rozmowach strona norweska wyraziła żywe zainteresowanie Częstochową m.in. w kontekście realizacji projektu europejskiego dotyczącego problematyki zaangażowania mieszkańców w życie społeczne. W porozumieniu z Politechniką Częstochowską możliwa jest też wspólna realizacja projektów proekologicznych i dotyczących odnawialnych źródeł energii.
W maju Częstochowę ma odwiedzić Andreas Bjornnes, wiceprzewodniczący gminy Skedsmo ds. gospodarczych, której stolica jest właśnie Lillestrom. Prowdzić będzie z przedstawicielami miasta rozmowy dotyczące bliższej współpracy Częstochowy z Lillestrom.
 
			         
												 
															 
								 
								 
								