– Właśnie została podpisana umowa na roboty budowlane w ramach projektu – informuje Agnieszka Kukuła, rzeczniczka prasowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. – Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Zakłada rewitalizację zespołu pałacowo – parkowego o powierzchni ok. 12 ha. Prace mają potrwać do końca 2013 roku.
W ramach projektu przewidziano m.in. przebudowę i remont pałacu: lewego i prawego skrzydła, w tym remont elewacji. W lewym skrzydle pałacu przewidziana jest przebudowa werandy, polegająca na przywróceniu pierwotnej formy wejścia do pałacu od strony parku. Zaplanowano przebudowę pomieszczeń dydaktycznych, w tym reprezentacyjnych, administracyjnych, sanitarnych oraz komunikacyjnych na wszystkich kondygnacjach w przebudowywanej części skrzydła. Przewidziana jest także przebudowa i remont kostiumerni i szwalni. – Chcemy także przywrócić przedwojenną formę wieży pałacowej tj. kopuły z tarasem widokowym oraz zegarem w południowej ścianie wieży – mówi Agnieszka Kukuła. – Trzon kopuły oraz nieużytkowane w tej chwili poddasze zostaną przerobione na bazę noclegową. Na poddaszu powstanie także sala wystawiennicza do ekspozycji obrazów i rzeźb.
W planie jest również rewitalizacja terenu parku i wprowadzenie nowych elementów małej architektury. – Powstaną: nowe ogrodzenie, plac zabaw, wielofunkcyjne boisko oraz kort do tenisa ziemnego – wylicza Kukuła. – Oczywiście wymieniona zostanie nawierzchnia dróg dojazdowych, alejek, chodników, a na terenie parku staną 82 nowe ławki.
By wszystko funkcjonowało jak należy przebudowane zostanie uzbrojenie podziemne: sieci sanitarne, wodociągowe, elektryczne. W ramach przedsięwzięcia zakupione zostaną także meble – dla bazy noclegowej, sprzęt RTV i AGD, a także meble stylizowane zgodnie z zalecianiami konserwatora. – W czasie remontu Zespół „Śląsk” pozostaje w swojej siedzibie – mówi Kukuła. – Codzienne życie, próby będziemy musieli jakoś wkomponować w rytm prowadzonych prac.
Wartość projektu wyniesie ponad 38 mln złotych.