Muzeum Częstochowskie postanowiło dać najmłodszym częstochowianom szansę wykazania się kreatywnością i talentem plastycznym. W konkursie mogą uczestniczyć zorganizowane grupy dzieci w wieku od 5 do 13 lat. Wszystko po to, aby zainteresować młodych ludzi rodzimą kulturą ludową i zaznajomić ich z polskimi zwyczajami żegnania zimy.
Prace należy przygotować w formie tradycyjnej kukły, wyłącznie z surowców naturalnych. Jury oceni nie tylko ogólne wrażenie estetyczne dzieł i staranność ich wykonania, ale również pomysłowość i umiejętne nawiązanie do ludowych korzeni. To jednak nie wszystko, bo w etapie finalnym każdy z zespołów będzie musiał jak najlepiej zaprezentować swoją marzannę. Będzie miał na to nie więcej niż dwie minuty, a jest to ważna część rywalizacji, ponieważ również podlega ocenie.
Chętni mają czas na zgłoszenie do 15 marca. Przygotowane kukły należy przynieść i odpowiednio zareklamować 21 marca o godz. 10 na placu Biegańskiego. Najpiękniejsze i najbardziej oryginalne marzanny będą eksponowane w Ratuszu od 21 marca do 8 kwietnia.
Z dokładnym regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie internetowej www.muzeumczestochowa.pl.