W tegorocznym projekcie wzięło udział 15 osób. W gronie tym przeważały kobiety, ale znalazło się też dwóch mężczyzn. Dzięki kursom uczestnicy projektu zyskali nowe umiejętności – z zakresu obsługi kasy fiskalnej, kursy przygotowujące do zawodu spawacza, w specjalizacji kucharskiej oraz kosmetycznej.
Projekt był prowadzony przez pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarkach. – Na realizację projektu dla osób bezrobotnych wydaliśmy ponad 190 tysięcy złotych, w tym ponad 20 tysięcy złotych pochodziło z naszego budżetu – mówi kierownik MOPS Teresa Kowacka. – Projekt jest współfinansowany z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Iwona Kot w ramach projektu zdecydowała się kurs kosmetyczny. Przyznaje, iż wymagał sporo zaangażowania. O własnym zakładzie nie myśli. Pracę dostała w Elektoluxie. Przyznaje jednak, iż dzięki zdobytym kosmetycznym umiejętnościom łatwiej jej zadbać o siebie, kurs pomógł jej także uwierzyć we własne siły. – Pracuję na zmiany. Nie jest łatwo. W domu czwórka dzieci. Bardzo mi pomagają, starszy syn troszczy się o młodszych. Dopilnuje ich z lekcjami. Bez pomocy najbliższych trudno byłoby pracować – przekonuje Iwona Kot z Żarek.
W trakcie podsumowania projektu każdy z uczestników otrzymał dyplom. Przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak, burmistrz Żarek Klemens Podlejski oraz kierownik Teresa Kowacka składali gratulacje i życzyli rozwoju zawodowego.
W programie szkoleń znalazły się: trening kompetencji i umiejętności społecznych, w tym umiejętności pokonywania barier komunikacyjnych, umiejętnego wyrażania i przyjmowania krytyki, autoprezentacji, warsztaty radzenia sobie ze stresem, zwiększenia motywacji do działania i wiary we własne siły, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy. Ważne były seminaria z równości szans kobiet i mężczyzn w życiu społecznym, „Jak być rodzicem”, „Poznaj swoje prawa” oraz z profilaktyki uzależnień. Z wielkim zainteresowaniem cieszył się kurs pierwszej pomocy przedlekarskiej.