To rodzice uczniów Zespołu Gimnazjów im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie nominowali do wyróżnienia nauczycielka Annę Sosnę. Są zadowoleni z tego, co robi dla ich dzieci, i to nie tylko w czasie lekcji, ale także udzielając się w licznych przedsięwzięciach pozalekcyjnych.
– Sama nominacja to dla mnie ogromne wyróżnienie – tłumaczy Anna Sosna, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Gimnazjów w Częstochowie. – Pracuję w tej szkole od początku swojej kariery. To doskonała placówka i nie wyobrażam sobie, bym mogła uczyć gdzie indziej. W pracy z młodzieżą na człowieka czekają liczne wyzwania. I właśnie chyba o to chodzi, bo w ten sposób człowiek uczy się nowych rzeczy. Dojrzewa i nieustannie się rozwija. Cieszę się ze swoich uczniów i pracy.
Anna Sosna jest absolwentką języka angielskiego w Akademii Polonijnej. Od początku swojej jedenastoletniej kariery zawodowej jest zatrudniona w Zespole Gimnazjów. Nie tylko uczy języka, ale też jest założycielem urzędu i pierwszym rzecznikiem praw ucznia w szkole. Stworzyła dokumentacje, chętnie pomaga uczniom. Od kilku lat opiekuje się gazetką szkolną. „Na Szóstkę” doczekało się już ok. 30 wydań (średnio 3-4 rocznie). Do tego jedna z uczennic redagująca pismo – Angelika Sitek – studiuje dziennikarstwo. Pod wodzą Sosny uczniowie-redaktorzy święcili liczne sukcesy dziennikarskie, np. wygrali konkurs na najlepszy wywiad. Za działalność dydaktyczną w 2005 roku Anna Sosna otrzymała Europejski Znak Innowacyjności. Certyfikat przyznawany jest przez Komisję Europejską w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Nauczycielka otrzymała go za pracę dydaktyczną w ramach języka angielskiego, którego uczy. Wpływ na to miały z pewnością konkursy i warsztaty, jakie zorganizowała w ramach Tygodnia Kultury Krajów Anglojęzycznych (2001-2007). Anglistka jest też organizatorem konkursu na najlepszego znawcę gramatyki angielskiej „Grammar Master”. Impreza odbyła się na szczeblu powiatowym. Sosna była koordynatorem akcji, za które Zespół Gimnazjów uzyskał certyfikat „Szkoła z Klasą”. Prowadzi także w szkole program „Ekonomia na co dzień”, współorganizowany przez Fundację Przedsiębiorczości w Warszawie.
Czy zatem tak zapracowany i oddany sprawie na rzecz uczniów nauczyciel może być surowy?
– Najchętniej stawiam piątki i szóstki, ale jeśli ktoś zasłuży, to muszę też postawić jedynkę – zapewnia Anna Sosna. – Grunt to sprawiedliwość.
W gronie nominowanych do nagrody „Głosu Nauczyciela” jest też Agnieszka Stefańska – polonistka z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie.
11