Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Mstów: Owoce projektu „Design w terenie”
12 października do Mstowa przyjechali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Śląskiego. Ich pracę koordynowali eksperci: dr. Agnieszka Szóstek z Warszawy, konsultantka User Experience i Design Thinking oraz dr. inż. arch. Michał Stangel urbanista, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Przez siedem dni studenci pod kierunkiem projektantów pracowali nad koncepcjami ożywienia przestrzeni publicznej gminy Mstów.

Zespół „Design w terenie” przygotował trzy koncepcje ożywienia przestrzeni publicznej gminy.
Pierwszy projekt to ścieżka, prowadząca przez 6 najciekawszych turystycznie miejsc w Mstowie. Punkty tworzą literę M, jak Mstów. Na szlaku znajdują się m.in.: zabytkowe stodoły, klasztor, przystań kajakowa nad Wartą oraz rynek. Każdy punkt turystyczny ma być miejscem wypoczynku. Znajdzie się tam stoliczek i stojak na rowery. Podłożem miejsca wypoczynku byłaby mapa turystyczna proponowanego szlaku, wykonana z wapiennej płyty. Projektanci zaproponowali również wybudowanie nad Wartą dwóch kładek dla pieszych oraz dodatkowych miejsc parkingowych, z którymi w tym rejonie jest naprawdę ciężko.

Druga koncepcja dotyczy rewitalizacji zabytkowych stodół, które także znalazły się na szlaku turystycznym. Młodzi projektanci zaproponowali eko-hotele, czyli miejsca hotelowe oparte o ekologiczny styl życia i ciekawie zagospodarowaną przestrzeń wokół stodół.
– Stodoły stawiano obok siebie, ze względu na brak miejsca w obejściach. Część z nich była drewniana, inne z białego wapienia. Do obecnych czasów przetrwały dwie, pozostałych dziesięć zachowało się szczątkowo. Dlatego zaproponowaliśmy, aby te ruiny stały się integralną częścią eko-hoteli. – opowiadała dr. Szóstek.

Trzeci projekt zakłada ożywienie rynku i biblioteki Gminnego Ośrodka Kultury. Eksperci i studenci zaproponowali stworzenie na podwórku ośrodka – czytelni i kawiarenki, czyli miejsca spotkań mieszkańców. Na rynku według nich musi się także pojawić więcej zieleni.

18 października warsztaty zakończyły się wystawą, prezentującą przygotowane koncepcje i projekty, które można było podziwiać do 25 października.

Zespół „Design w terenie” przygotowuje film, prezentujący kulisy warsztatów, pracę uczestników, ich wywiady z mieszkańcami, rozmowy z wykładowcami oraz obraz gminy Mstów. Dokumentację fotograficzną i filmową można będzie obejrzeć na stronie www.design-silesia.pl.

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl