Wykluczony cyfrowo, czyli jak?
Co to właściwie jest wykluczenie cyfrowe? – Według socjologów to systematyczne różnice w dostępie i korzystaniu z komputerów i internetu pomiędzy osobami różnej płci, wieku, statusu społecznego i ekonomicznego, mieszkających w różnych regionach. To zjawisko ma charakter globalny. Dotyczy nie tylko dostępu do sieci, ale też wiedzy i umiejętności korzystania z niej – wyjaśnia Łukasz Myga, koordynator projektu.
Kto się z(a)łapie?
Projekt zakłada więc wyrównywanie szans społecznych rodzin spełniających kryteria dochodowe uprawniające do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej oraz rodzin zastępczych. Będzie to realizowane poprzez dostarczenie sprzętu komputerowego, udostępnienie oprogramowania oraz internetu szerokopasmowego osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym.
– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnił odpowiednie warunki użytkowania, pomoc techniczną przy instalowaniu sprzętu w domu oraz szkolenie z obsługi komputera i internetu dla odbiorców ostatecznych projektu – wymienia Barbara Mizera, dyrektorka MOPS w Częstochowie.
Większość częstochowian jest w sieci, ilu się przyłączy?
Obecnie dostęp do Internetu ma ok. 60 procent częstochowskich gospodarstw domowych.
– Niestety jest jeszcze cała grupa rodzin, dla których to, co my traktujemy jako standard, jest marzeniem i czymś niedostępnym. Brakuje im zarówno połączenia z siecią, jak i sprzętu, za pomocą którego mogliby z tego dobrodziejstwa korzystać, szczególnie w zakresie edukacji. Nasze działania pozwolą te dysproporcje wyrównywać – zaznacza Przemysław Koperski, zastępca prezydenta Częstochowy.
Beneficjentami projektu będzie 130 rodzin z terenu miasta. Każda z nich zostanie nie tylko wyposażona w odpowiedni sprzęt i podłączona do sieci, ale również przeszkolona z obsługi nowoczesnych urządzeń i poruszania się na stronach www. Koszt takiego przystosowania to blisko 1,5 mln zł, z czego 85 procent dofinansuje budżet Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Po wszystkim – komputery na własność
Pomoc osobom zagrożonym cyfrowym wykluczeniem, będzie wdrażana od lipca tego roku do końca czerwca 2014 roku. Miasto musi zapewnić jego ciągłość przez pięć lat od zakończenia działań. Po tym okresie komputery zadomowią się u nowych użytkowników na stałe.
– Musimy podjąć te działania, ponieważ wykluczenie cyfrowe może rzutować także na inne dziedziny życia, z racji tego, że obecnie droga cyfrowa staje się głównym źródłem komunikacji międzyludzkiej – podsumowuje Myga.