Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Mniej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych

W porównaniu do 2010 roku nawet o jedną trzecią mniej osób może otrzymać z urzędu pracy środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Mniej, może nawet o 60%, będzie też staży. To wynik cieć finansowych. Na ten rok Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie otrzymał na aktywizację bezrobotnych 15 mln złotych - tylko tyle. W ubiegłym roku kwota sięgnęła 54 mln zł.

Znaczne zmniejszenie środków finansowych odczują przede wszystkim bezrobotni. To dla nich właśnie organizowane są staże, prace interwencyjne, im przyznawane są środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Już pod koniec stycznia wiadomo było, że na pewno w tym roku środków na aktywizację bezrobotnych będzie znacznie mniej. Dlatego też przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków m.in. na staże czy dokumentów od osób zainteresowanych pozyskaniem środków na rozpoczęcie działalności PUP informował: musimy zaostrzyć kryteria. I tak np. z 12 miesięcy do 6 sześciu skrócono długość staży. Z kolei bezrobotni, którzy chcieli otworzyć działalność za środki pozyskane z PUP musieli uargumentować odpowiednio przewidziane zakupy, przejść test z przedsiębiorczości, potwierdzić umiejętności, a najlepiej przedstawić umowy przedwstępne zawarte z potencjalnymi klientami. To nie wszystko. – Za każdym razem zwracaliśmy uwagę, że błędne lub niekompletne wypełnienie wniosku będzie skutkowało jego odrzuceniem – wyjaśnia Andrzej Zaguła, rzecznik prasowy PUP w Częstochowie. Nie było więc możliwości poprawek, uzupełniania po terminie. A mimo to i tak znaczna część spośród złożonych wniosków będzie musiała zostać odrzucona. – Na zorganizowanie staży do Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie wpłynęły do tej pory 1004 wnioski, na części z nich są informacje o chęci zorganizowania stażu dla więcej niż jednej osoby – informuje Zaguła. – Mamy świadomość, że w obecnej sytuacji finansowej nie jesteśmy w stanie sprostać tak wielkim oczekiwaniom wyrażanym przez podmioty gospodarcze z terenu Częstochowy i powiatu częstochowskiego.

Podobna sytuacja jest także w pozostałych urzędach pracy. Lubliniecka placówka np. otrzymała na aktywizację bezrobotnych nieco ponad 2,5 mln złotych. – Zaczęliśmy rok z kwotą 2 589 900 złotych, wprawdzie w ciągu roku na pewno otrzymamy jeszcze jakieś środki, zresztą będziemy się o nie starać, ale już teraz widać, że łączna kwota za 2011 rok będzie niższa niż w roku ubiegłym – mówi Jadwiga Kandora, dyrektor PUP w Lublińcu. – Na początku 2010 roku mieliśmy przecież nieco ponad 6 mln złotych. Z tego powodu zmniejszono o 5 tys. wysokość dotacji na rozpoczęcie działalności, zupełnie zrezygnowano z przekazania środków na tzw. prace społecznie użyteczne, z których korzystali bezrobotni bez prawa do zasiłku i z refundacji studiów podyplomowych. Zaostrzono także kryteria kierowania bezrobotnych na staże. Mniej pieniędzy na bezrobotnych otrzymał też kłobucki Powiatowy Urząd Pracy – 3 mln złotych, w porównaniu do 10 mln przekazanych na ten cel w 2010 roku oraz PUP w Myszkowie.

W ubiegłym roku tylko na staże częstochowski PUP wydał 14,3 mln złotych (2325 stażystów). W tym roku zaplanowano na ten cel 7,6 mln złotych. Wnioski o przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej złożyło 485 bezrobotnych. Dla porównania w 2010 roku swoją firmę za środki przyznane przez częstochowski PUP otworzyło 876 bezrobotnych.

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl