W pierwszym dniu odbyły się dwa wyścigi na czas. Najpierw dla juniorek na dystansie 15 km, w którym wzięło udział 27 zawodniczek, a potem na dystansie 24 km, w którym konkurowało 42 juniorów. Trasa nie była wymagająca. Pewną przeszkodą mógł być wiatr, przed którym nie za bardzo można było się schować na odkrytych odcinkach trasy.
Bardzo ciekawym było zachowanie się trenerów jadących za kolarzami w samochodach. Niektórzy – bardziej zapobiegliwi – byli wyposażeni w przenośne szczekaczki. Po długiej czasówce, ciągle krzycząc na zawodnika, można sobie gardło zedrzeć. Trzeba krzyczeć, żeby głos, dotarł do jadącego z przodu kolarza. Jak krzyczeć? To już zależy od sposobu motywacji. Na niektórych, by zmusić ich do maksymalnego wysiłku nic nie działa tak dobrze jak wydarcie się na cały głos.
Innym wystarcza sucha informacja w rodzaju podania międzyczasu, czy oceny rytmiczności jazdy albo obietnica typu „teraz jest już z górki i za chwilę odpoczniesz”. Trener Nowak z klubu Merida Gliwice ma swój specyficzny sposób korygowania podopiecznych:
– A może dobrym pomysłem byłoby ząbek wyżej? – ironicznie zapytywał jadącego przed nim kolarza. Ten pewnie przemyślał sobie propozycję trenera i zastosował się do jego rady.
W kategorii juniorek triumf odniosła Karolina Jurczak z UKS Jedynka Limaro Kórnik , która w tempie 42,80 km/godz. wyprzedziła o 23 sek. Katarzynę Wilkos z FML Poltino Azalia Brzóza i o 35 sek. Katarzynę Niewiadomą z WLKS Krakus BBC Czaja. W kategorii męskiej najlepszym był Wojciech Sykała z GKS Tarnowia Tarnowo. Osiągnął on przeciętną 48 km/godz. wyprzedzając o 16 sek. swojego kolegę klubowego Andrzeja Marciniaka oraz o 20 sek. Rafała Jeziorskiego z ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz.
Miejscowe zawodniczki co prawda nie sięgnęły po medale, ale ich obecność dała się zauważyć – obydwie znalazły się w pierwszej dziesiątce. Magdalena Plich zajęła 8., a Kinga Parzonka 10. miejsce wśród juniorek.
W niedzielę kolejna odsłona mistrzostw: wyścigi ze startu wspólnego w Mstowie.
Wyniki:
Juniorka, dystans 15 km
1. Jurczak Karolina – UKS JEDYNKA LIMARO KÓRNIK – 20:53:47 (min:sek:setne)
2. Wilkos Katarzyna – FML POLTINO AZALIA BRZÓZA K. – 21:16:67
3. Niewiadoma Katarzyna – WLKS KRAKUS BBC CZAJA – 21:28:56
4. Morytko Natalia – GKK OPTY MAZOWSZE – 21:36:59
5. Kirschenstein Katarzyna – BCM NOWATEX UZDR. DĄBKI Z. DAR – 21:41:08
6. Dobrowolska Martyna – WKS FLOTA GDYNIA – 21:44:34
7. Kardas Aleksandra – ALKS STAL OCETIX-IGLOTEX GRU – 21:49:79
8. Plich Magdalena – CZKKS TADPOL KOLEJARZ JURACZĘSTOCHOWA – 21:50:56
9. Mazur Justyna – BCM NOWATEX UZDR. DĄBKI Z. DAR – 21:50:56
10. Parzonka Kinga – CZKKS TADPOL KOLEJARZ JURA CZĘSTOCHOWA – 21:50:99
Junior, dystans 24 km
1. Sykała Wojciech – GKS TARNOVIA TARNOWO PDG. – 30:17:75
2. Marciniak Andrzej – GKS TARNOVIA TARNOWO PDG. – 30:33:69
3. Jeziorski Rafał – ALKS STAL OCETIX-IGLOTEX GRU – 30:37:85
4. Lasota Damian – LKS ATOM BOXMET DZIERŻONIÓW – 30:38:44
5. Rekita Szymon – LKK WARMIA BISKUPIEC – 30:45:16
6. Trepkowski Mateusz – ALKS STAL OCETIX-IGLOTEX GRU – 30:47:32
7. Latoń Eryk – KTK KALISZ – 30:55:14
8. Brygier Dawid – GKS TARNOVIA TARNOWO PDG. – 31:00:10
9. Kurowski Sebastian – KTK KALISZ – 31:03:08
10. Heitzman Tomasz – KTK KALISZ – 31:10:97