Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Kłopoty nie tylko z kłobuckim rynkiem

Urząd Marszałkowski nałożył 500 tys. zł kary na gminę Kłobuck. Chodzi o naruszenie procedur przetargowych przy budowie kłobuckiego rynku.

Urząd Marszałkowski dopatrzył się uchybień podczas procedur przetargowych przy rewitalizacji kłobuckiego rynku i zażądał od gminy zwrot ponad 500 tys. złotych z dofinansowania, jakie gmina dostała z Regionalnego Programu Operacyjnego. To o ponad 100 tys. złotych więcej niż wynosi roczny budżet Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku.

– Uchybienia są spowodowane niedostosowaniem prawa polskiego do prawa unijnego.Dotyczą naruszenia zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców – twierdzi Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Marzyńska dodaje, że gmina po tym jak przedłużyła termin przyjmowania ofert na wykonanie inwestycji, powinna opublikować ją na stronie BIP-u. Tego nie zrobiła. Władze gminy są zdumione decyzją marszałka, tym bardziej, że jak twierdzą, wcześniejsze kontrole inwestycji przeprowadzone przez CBA, prokuraturę i RIO, nie znalazły żadnych uchybień.
Gmina Kłobuck nie zamierza zwracać pieniędzy.

– Wystąpimy na drogę sądową – mówi Sylwia Piątkowska, sekretarz gminy Kłobuck. – Okazuje się że zmiana przepisów dostosowująca prawo zamówień publicznych do dyrektyw unijnych, nastąpiła dopiero po 15 miesiącach od wszczęcia wszczęcia postępowania przetargowego na rewitalizację rynku. Wynika z tego, że wtedy działaliśmy w świetle obowiązującego prawa.

Tymczasem po skontrolowaniu 10 inwestycji w powiecie kłobuckim wykryto uchybienia także przy budowie drogi Kuków-Zwierzyniec. Inwestycję realizował powiat kłobucki.
Roman Minkina, starosta kłobucki, uspokaja

– Sprawa dotyczy 2.5 tys. złotych, których nie zakwalifikowano nam jako własnego wkładu do inwestycji. Ta kwestia jest już dawno zamknięta – zapewnia.

Urząd Marszałkowski dopatrzył się także uchybień przy zakupie sprzętu medycznego do szpitali w Kłobucku i Krzepicach.

– Nic o tym nie wiem. Sprzęt został rozliczony zgodnie z obowiązującym prawem – twierdzi Marian Nowak, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku.

Na terenie województwa śląskiego Urząd Marszałkowski skontrolował 390 inwestycji dofinansowanych z RPO. W 123 projektach wykryto naruszenie procedur przetargowych. Spośród nich 93, to projekty realizowane przez gminy. Teraz od wszystkich gmin, gdzie wykryto uchybienia, Urząd Marszałkowski chce 10 procent zwrotu od kwoty dofinansowania inwestcji z RPO.

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl