W Częstochowie rusza akcja społeczna prowadzona przez Biuro Inicjatyw Lokalnych i Straż Miejską, która ma zapobiegać takim sytuacjom. Strażnicy rozdadzą wśród mieszkańców blisko 10 tys. ulotek z informacjami o najbardziej powszechnych sposobach działania oszustów.
Znajdują się tam również wskazówki, jak się zachować, aby zminimalizować możliwość ataku złodziei oraz numery telefonów alarmowych (112, 997 lub 986), pod którymi powinniśmy szukać pomocy.
– Najczęściej oszuści stosują tzw. „metodę na krewnego”. Dzwonią do osób starszych i podają się za członka rodziny, prosząc o pożyczkę. Zaznaczają, że nie będą mogli sami odebrać pieniędzy, a zrobi to za nich ktoś inny, np. bliski przyjaciel. Czasami udają, że zbierają fundusze na różne cele lub pobierają opłaty, podając się za pracowników urzędów – mówi Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie.