Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Hej, szable w dłoń! Kolejny raz w Olsztynie walczyli o szablę Kaspra Karlińskiego [zdjęcia]
Turniej o Szablę Kaspra Karlińskiego na stałe wpisał się do kalendarza imprez na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. W niedzielę, 11 sierpnia na błoniach zamku w Olsztynie  k. Częstochowy rozległy się niecodzienne dźwięki: bicie bębnów, szczęk oręża, wystrzały z muszkietów i armat, a nawet kwilenie sokołów. Po raz szósty wskazówki zegara cofnęły się o ponad 400 lat. Uczestnicy i widzowie mogli podziwiać kunszt sztuki wojennej, rzemiosła i kultury XVII – wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Turniej tradycyjnie rozpoczęła parada rycerska z olsztyńskiego zamku do kościoła parafialnego, w którym odbyła się uroczysta msza św. Pierwsze zmagania turniejowe łuczników rozpoczęły się o godz. 13. Jednak od rana na najmłodszych czekał ogrom darmowych atrakcji, prowadzonych przez animatorów. Wśród nich znalazły się m. in. dmuchańce, strzelanie z łuku, czerpanie papieru oraz wytwarzanie garnków.

– Turniej wygrał Przemysław Rawicz z Ligi Baronów. Sam turniej był bardzo zacięty. Świadczy o tym chociażby to, że dwóch uczestników z naszego bractwa uszkodziło hełmy. W obu zostały ścięte nity i teraz muszę jechać je naprawić. Drugie miejsce wywalczył szermierz z Grupy Szermierki Historycznej „Karabela”. Szkoda, że nie dojechali rycerze ze Szczydłowa. Po za tym wszystko udało się zrealizować zgodnie z planem.- powiedział Tomasz Szajewski z Ligi Baronów, który od kilku lat zajmuje się organizacją turniejów szermierczych. 

Atrakcją dla publiczności był z pewnością pokaz sokolników. Swoje umiejętnościHej, szable w dłoń! Kolejny raz w Olsztynie walczyli o szablę Kaspra Karlińskiego zaprezentowali rycerze z Kielc, którzy wystąpili jako husaria pokazując jazdę ciężką. Ewolucje kaskaderskie zaprezentowała grupa kaskaderów konnych z Kolakowski Horse Centre prowadzona przez Włodzimierza Kołakowskiego

Muzeum w Wilanowie przygotowało szereg atrakcji historycznych na tę okoliczność. Tak jak w zeszłym roku wybijano 4 typy monet z XVII w. (szeląg gdański, szóstak, trojak i złoty polski czerwony). Zaprezentowano uzbrojenie staropolskie, można też było nabyć przedruki starodruków. W trakcie turnieju odbyła się premiera  książki „Templariusze” oraz spotkanie z jej autorem Romanem Bolczykiem, który starał się przybliżyć tragiczną i do dziś nie znaną historię zakonu.

– Program imprezy był napięty, na rozległym terenie zamkowych błoni wiele atrakcji nakładało się na siebie tak, że zaspokojone mogły być najbardziej wybredne gusta. – mówił po turnieju Arkadiusz Mstowski, jeden z organizatorów imprezy. 

Finałowym akcentem imprezy była, jak co roku rekonstrukcja historyczna przedstawiająca szturm zamkowych murów. Z całą pewnością przyszłoroczna impreza znów przyciągnie tysiące turystów i miłośników historii. Organizatorzy już dziś zapraszają na przyszłoroczny VII Turniej o Szablę Kaspra Karlińskiego.

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl