Spektakularnym koncertem w Archikatedrze kończy się dziś 21 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Zainteresowanie tegoroczną edycją było tak ogromne, że na niektóre z proponowanych wydarzeń zabrakło biletów. Ci, którzy wcześniej o to nie zadbali, nie dostali się na występy zespołów La Fenice, The King’s Singers, Black Voices, czy Rustavi. W wyjątkowych okolicznościach odbył się również inauguracyjny koncert na jasnogórskich błoniach połączony z uroczystością Beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Niskie temperatury zniechęciły część widzów, ale mogli oni odsłuchać transmisji radiowej w Dwójce lub Radio Katowice. Materiał telewizyjny z tego wydarzenia jest w trakcie realizacji.
– Zawsze warto organizować imprezy plenerowe. Jest to okazja dla wielu, by pojawić się na koncercie, który jest za darmo – tłumaczy dyrektor OPK Gaude Mater Małorzata Nowak. Organizatorzy zdają sobie sprawę z tego, że czasami o publiczność należy zabiegać.
– Z myślą o młodzieży zorganizowaliśmy Etno*c. Jest to sposób, by pokazać wielokulturowość w wymarze profanum. W przyszłym roku z pewnością powtórzymy tę formułę – dodaje.
Całkowity koszt tegorocznego Festiwalu wyniósł 800 tyś. zł., z czego Urząd Miasta wsparł wydarzenie w wysokości 283 tyś. zł., pozostałe środki Ośrodek Promocji Kultury zdobył sam.
61