Po przekształceniu placówka stanie się instytucją kulturalną, a nie jak obecnie oświatową. W ten sposób jej oferta będzie szersza. – Takie przekształcenie daje więcej możliwości. Jako instytucja kultury mogłaby świadczyć usługi nie tylko dla dzieci i młodzieży. Byłaby dłużej czynna i lepiej wykorzystywałaby swoją bazę – twierdzi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy.
Jak przekonuje magistrat, przekształcenie będzie korzystne dla pracujących tam instruktorów. – Wszyscy dotychczasowi instruktorzy znajdą pracę w nowej instytucji. Te osoby, które pracują gdzie indziej i tylko dorabiają w MDK-u, teraz będą mogły przejść na jakąś inną umowę, np. część etatu – twierdzi Tutaj.
Z punkty formalnego przekształcenie instytucji oświatowej w kulturalną wydaje się trafnym posunięciem. Miejski Dom Kultury będzie mógł organizować imprezy kulturalne w weekendy i wakacje. Instruktorzy będą zatrudnieni w 40-godzinnym wymiarze pracy tygodniowo. Instytucja będzie mogła korzystać nie tylko z dotacji jednostki samorządu terytorialnego, lecz również samodzielnie zdobywać środki na swoją działalność z różnych źródeł. Miejski Dom Kultury przejmie także część imprez masowych organizowanych do tej pory przez miasto.
Obecnie magistrat pracuje nad przygotowaniem statutu nowej instytucji.