Strona główna Archiwum 2011 - 2013 Badania potwierdziły trzeźwość maszynistów, którzy zginęli w katastrofie kolejowej
Maszyniści pociągów, które zderzyły się pod Szczekocinami, byli trzeźwi. Potwierdzają to wyniki ekspertyz, które otrzymała częstochowska prokuratura. Śledczy apelują do pasażerów obu pociągów o zgłaszanie się w celu złożenia zeznań. 

Do częstochowskiej prokuratury dotarły właśnie wyniki badań toksykologicznych maszynistów obu pociągów, które zderzyły się 3 marca pod Szczekocinami. Wynika z nich, że byli oni trzeźwi oraz że nie znajdowali się pod wpływem żadnych środków, zmieniających świadomość. Śledczy otrzymali również protokoły z sekcji zwłok pracowników pociągów.

– Przyczyną śmierci były obrażenia, charakterystyczne dla ofiar wypadków komunikacyjnych – poinformował prokurator Tomasz Ozimek z wydziału prasowego Prokuratury Okręgowej  Częstochowie

Jak już informowaliśmy, wciąż niemożliwe jest przesłuchanie Andrzeja N., dyżurnego ruchu z posterunku Starzyny, podejrzanego o nieumyślne spowodowanie katastrofy kolejowej. Biegli nie wyrażają zgody na prowadzenie czynności z jego udziałem. 

Częstochowska prokuratura apeluje do osób, które jechały pociągami, o zgłaszanie się. Jak się szacuje, w obu składach znajdowało się około 300-350 osób. Śledczy dysponują danymi personalnymi tylko połowy z nich. 

– Zgodnie z art. 49 §1 kodeksu postępowania karnego, wszystkie osoby podróżujące wyżej wymienionymi pociągami posiadają w śledztwie status pokrzywdzonego – informuje prokurator Ozimek. – W związku z powyższym prosimy o kontakt osoby, które dotychczas nie zostały przesłuchane w charakterze świadków, celem ustalenia terminu i miejsca przeprowadzenia czynności.

Śledczy przypominają, że niezgłoszenie się na przesłuchanie w charakterze pokrzywdzonego może mieć wpływ na ewentualną wypłatę odszkodowania poszkodowanemu przez firmę, w której były ubezpieczone pociągi. Zapewniają również, że pasażerowie nie będą musieli przyjeżdżać osobiście do Częstochowy w celu przesłuchania – będą mogli złożyć zeznania w najbliższej jednostce policji. 

Informacje zawierające dane osobowe i adres pokrzywdzonego (numer telefonu, adres e-mail) należy przekazywać prokuraturze pisemnie (42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 23/35), telefonicznie (34 374 06 06), faksem (34 324 11 69) lub e-mailem (okregowa@prokuratura.czest.pl).

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl