Spotkanie z udziałem przedstawicieli polskich samorządów lokalnych poświęcone było ekologicznym i technicznym aspektom, związanym z realizacją ogrodów na dachach i tzw. zielonych ścian oraz możliwości włączenia tego typu inwestycji do planowania energetycznego na szczeblu lokalnym.
– Zielone dachy to nie tylko redukcja emisji dwutlenku węgla, ale również sposób odtwarzania powierzchni zielonej utraconej w wyniku urbanizacji. Te innowacyjne rozwiązania stanowią jeden z najlepszych przykładów poprawy efektywności energetycznej miasta, a takie spotkania sprawiają, że hasło „zieleń miejska” nabiera innego znaczenia – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Podczas seminarium przedstawiono ideę stosowania instalacji zielonych dachów i ścian oraz zaprezentowano już zrealizowane projekty, powstałe m.in. w Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej czy Bydgoszczy. Jednym z punktów było również omówienie idei stworzenia zielonego dachu na gminnym przedszkolu.
Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Ogród nad głową 2 – upowszechnienie koncepcji zielonych dachów i żyjących ścian jako innowacyjnego działania w gminach do uwzględnienia w Planach Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN)”, realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” i współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Źródło: UM Częstochowy