W pierwszym etapie zbiórki – od października do końca grudnia ubiegłego roku – mieszkańcy Częstochowy oddali 451 worków z tekstyliami, co dało 4469 kg odzyskanych materiałów (średnio ok. 10 kg na worek).
Pierwszy kwartał obecnego roku (styczeń-marzec) to już 957 worków, co przełożyło się na 9503 kg tekstyliów. Jak widać coraz więcej osób korzysta z tej formy pozbywania się niepotrzebnej odzieży i tkanin.
Zbiórka jest prowadzona równolegle ze zbiórką elektroodpadów, co pozwala znacząco ograniczyć ślad węglowy poprzez optymalizację tras i eliminację pustych przejazdów.
Dzięki temu nasze działania wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym – dajemy tekstyliom drugie życie, a jednocześnie dbamy o minimalizację emisji CO₂.
Niepotrzebne ubrania mogą zostać ponownie wykorzystane lub poddane recyklingowi.
Przypominamy co jest przyjmowane (bezpośredni odbiór z domów/mieszkań): kurtki, płaszcze, odzież wierzchnia
– galanteria (rękawiczki, paski skórzane), akcesoria tekstylne (paski innego typu niż skóra, rękawiczki, czapki), odzież (spodnie, bluzki, swetry, sukienki, marynarki, ubrania dziecięce), koce, firany, ręczniki, pościele, poszewki, ręczniki, obuwie.
Nie przyjmowane są kołdry, brudna i mokra odzież oraz tekstylia noszących ślady wilgoci czy pleśni.
Informacje na temat zasad zbiórki (trzeba zamówić dedykowany worek i umówić się na jego odbiór) są dostępne m.in. na stronie Stala Group.
Miasto zachca do korzystania z możliwości przekazania niepotrzebnych tekstyliów. Można oczywiście skorzystać w tym celu także ze Stacjonarnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, administrowanego przez miejskie Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. znajdującego się w Sobuczynie, ale poprzez akcję odbierania tekstyliów bezpośrednio z domów można to zrobić wygodniej.

Źródło: UM Częstochowy