Najpopularniejszymi wśród mieszkańców pomysłami na zmianę przestrzeni miejskiej z zakresu drogownictwa były zadania realizowane przez Wydział Utrzymania MZD.
– Remonty ulic, budowy chodników czy parkingów to inwestycje z największym zakresem prac. Są jednak także te, które ograniczają się do kosmetycznych zmian, jak np. obniżenie krawężnika – wymienia Maciej Hasik, rzecznik MZD i MPK w Częstochowie.
Łącznie MZD zleciło 16 tego typu zadań, z których najdroższymi były: przebudowa chodnika i drogi rowerowej wzdłuż ul. Fieldorfa – Nila od pętli tramwajowej do wejścia na promenadę Niemena, budowa chodnika w ul. Zaciszańskiej, budowa chodnika i miejsc parkingowych przy ul. Kurpińskiego – Ponurego (wszystkie wymienione w trakcie realizacji) oraz remont ul. Glogera (zakończony). Z kolei z zakresu elementów bezpieczeństwa ruchu, Wydział Inżynierii Ruchu Drogowego MZD zrealizował, bądź wciąż realizuje łącznie 10 zadań. Mieszkańcy w tym zakresie najczęściej wybierali montaż elementów infrastruktury dedykowanej rowerzystom, m.in. stacji napraw i podpórek rowerowych np. na Starym Mieście, w dzielnicy Zawodzie na Wyczerpach czy Wrzosowiaku. Ponadto MZD realizuje także dwie inwestycje oświetleniowe wybrane w poprzednim głosowaniu przez mieszkańców, to: budowa oświetlenia w pasie DK-43 i budowa oświetlenia ulic: Szydłowskiej, Kłodzkiej i Bocheńskiej. Łącznie to 28 zadań.
Źródło: MZD w Częstochowie