Wśród nowych nasadzeń znalazły się gatunki ozdobne, które dobrze sprawdzają się w warunkach miejskich i zapewniają efekt przez większą część roku: kalina koralowa, hortensja bukietowa, tawuła nippońska, śnieguliczka Chenaulta, tawulec pogięty oraz żylistek wysmukły.
Zakres robót obejmował: przygotowanie podłoża i nasadzenia krzewów w pasach zieleni, rozmieszczenie roślin zgodnie z kompozycją dostosowaną do charakteru alei oraz ściółkowanie zrębkami po zakończeniu nasadzeń, aby ograniczyć parowanie wody i wzrost chwastów oraz poprawić estetykę przestrzeni miejskiej.
Dzięki zastosowaniu ściółki łatwiejsza będzie również pielęgnacja zieleni w kolejnych sezonach. Nowe nasadzenia mają też zwiększyć bioróżnorodność.
Zakończony etap prac porządkuje i wzbogaca kompozycję zieleni w reprezentacyjnej części Alei NMP, podkreślając jej spacerowy i rekreacyjny charakter.
Koszt nasadzeń wyniósł ponad 36 tys. złotych, z czego 30 tys. złotych pochodziło z darowizny pieniężnej – inicjatywa została dofinansowana z Programu InPost Green City.
Zadanie realizowała firma EKO OGRÓD Marcin Mrozik z Częstochowy.






Źródło: UM Częstochowy, fot. Grzegorz Skowronek/UM