W wyborach do rad dzielnic mogą brać udział wszystkie pełnoletnie mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy, którzy posiadają czynne prawo wyborcze. Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych przypisanych do konkretnej dzielnicy. Aby wziąć w nim udział, nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie.
Formularze zgłoszeniowe, inne niezbędne dokumenty i szczegółowe informacje o procedurze wyborczej są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UM.
Wybory odbędą się w różnych terminach, w zależności od dzielnicy:
• 1 października – Błeszno, Śródmieście, Ostatni Grosz, Północ,
• 2 października – Dźbów, Raków, Wyczerpy-Aniołów, Częstochówka-Parkitka,
• 3 października – Gnaszyn-Kawodrza, Wrzosowiak, Zawodzie-Dąbie, Stare Miasto,
• 7 października – Grabówka, Kiedrzyn, Trzech Wieszczów, Mirów,
• 8 października – Tysiąclecie i Lisiniec,
• 9 października – Stradom i Podjasnogórska.
W ogromnej większości dzielnic do obsadzenia jest 15 miejsc w radzie – jedynie na Tysiącleciu, Północy i Wrzosowiaku mandatów jest aż 21. A kto może kandydować? Każda mieszkanka bądź mieszkaniec danej dzielnicy, który ma czynne i bierne prawo wyborcze oraz uzyskał poparcie 30 zamieszkujących jego dzielnicę osób.
Lokale wyborcze (których pełna lista jest w BIP) czynne będą w godz. 16 – 19. Żeby wybory były prawomocne, liczba uczestniczących w nich musi dwukrotnie przekroczyć liczbę miejsc mandatowych dla danej dzielnicy.
Rady reprezentują interesy mieszkanek i mieszkańców poszczególnych dzielnic i są organami pomocniczymi gminy. Mają kompetencje doradcze, opiniodawcze oraz inicjatywne. Dzielnicowi radni sprawują swój mandat społecznie, bez wynagrodzenia. Współpracują z władzami miasta, zgłaszając problemy i potrzeby czy organizując różne inicjatywy społeczne.
Źródło: UM Częstochowy