Ze względu na specyfikę organizacji, różnorodność działań w obszarze społeczności lokalnej stowarzyszenie postanowiło wyjść z inicjatywą stworzenia specjalnego programu warsztatowego z zakresu pierwszej pomocy, który został opracowany szczegółowo i wnikliwie do potrzeb pracy z mieszkańcami. Po odbyciu warsztatów uczestnicy będą posiadać niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną na temat postępowania w stanach zagrożenia życia i zdrowia.
Warsztaty zostały podzielone na dwa moduły. Uczestnicy dowiedzą się min. jak rozpoznać zatrzymanie akcji serca oraz jak wykonywać resuscytację, co zrobić przy zadławieniu, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej, kiedy i jak wezwać pogotowie, jak postępować przy omdleniu, co zrobić przy ataku padaczki, kiedy wezwać pogotowie przy urazie, jak różnicować ból w klatce piersiowej, kiedy podać ampułkostrzykawkę w cukrzycy, jak postępować przy udarze mózgu, kiedy mierzymy ciśnienie tętnicze.
Warsztaty odbywać się będą w każdą pierwszą środę miesiąca od lipca do grudnia (wyjątkiem jest 9 lipca 2019r.) w godzinach 9-14 w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Focha 19/21, Sala Błękitna. Każde warsztaty będą kończyć się testem wiedzy oraz rozdaniem zaświadczeń ukończenia kursu.
Ilość miejsce jest ograniczona – na jeden termin max. 30 osób. Jedna organizacja może zgłosić max. 2 swoich członków. Aby się zapisać, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfMqF9Br7M31TDDzdHK1hI-9d53BWsXwFah7-iCEpmchDNqSw/viewform. Można też kontaktować się w tej sprawie pod numerem tel. 794 484 999. Zajęcia są darmowe.
Głównym organizatorem jest: Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie.
Partnerzy projektu: Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomi Społecznej, Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A, Miasto Częstochowa, Wydział Polityki Społecznej, Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych, SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, Wojewódzki Szpital Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie, SP ZOZ Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie.
Terminy:
I moduł – Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia:
9 lipiec 2019r. max. 30 osób
4 wrzesień 2019r. max. 30 osób
6 listopada 2019r. max. 30 osób
II moduł – Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia zdrowia:
7 sierpień 2019r. max. 30 osób
2 październik 2019r. max. 30 osób
4 grudnia 2019r. max. 30 osób
Źródło: http://pps.czestochowa.pl/