Strona główna Miasto W Częstochowie rok 2018 będzie poświęcony prawom kobiet

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wydał zarządzenie ustanawiające 2018 rok Częstochowskim Rokiem Praw Kobiet. W ramach przedsięwzięcia, które zainaugurowano w czwartek, 11 stycznia, zaplanowano się m.in. warsztaty, debaty, edukację publiczną w zakresie praw kobiet, upowszechnianie zasady równości i równouprawnienia, a także promocję aktywnego udziału kobiet w życiu politycznym, społecznym i kulturalnych w naszym mieście. Powstanie też mural poświęcony Mieczysławie Biegańskiej.

2018 rok został ustanowiony przez Sejm rokiem kobiet, m.in. dlatego, że właśnie przypada setna rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. – Chcąc uczcić tę rocznicę oraz podkreślić wagę i znaczenie przestrzegania praw kobiet w życiu naszego miasta, wydałem zarządzenie ustanawiające rok 2018 Częstochowskim Rokiem Kobiet – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Przy tej okazji, oprócz wielu różnych działań, będziemy chcieli pochwalić się kobietami, które z Częstochową były związane i zrobiły bardzo dużo wspaniałych rzeczy dla naszego miasta.

Działania zaplanowane w ramach całej akcji mają zwrócić uwagę na istotę przestrzegania zasady równości i niedyskryminacji ze względu na płeć. W życiu codziennym wciąż jednak posługuje się stereotypami wobec kobiet. Tymczasem mają one takie same prawa jak mężczyźni, także polityczne. W jednym z wydań Gońca Częstochowskiego z 1918 roku żona Władysława Biegańskiego, Mieczysława pisała tak:

„Równouprawnienia politycznego kobiet nie przestają traktować mężczyźni w sposób powiedzmy grzecznie dość osobliwy. Podzielili się na dwa obozy: jedni życzliwi próbują gloryfikować kobiety i wyławiają skrzętnie z przeszłości fakty mogące to równouprawnienie jakoś usprawiedliwić, drudzy przeciwnicy są sceptyczni co do tego, co kobiety dotychczas zrobiły i niewiele się po nich spodziewają. Otóż zarówno jeden obóz jak i drugi grzeszy brakiem spokojnej rozwagi i bezstronności. Równouprawnienie polityczne kobiet nie może być dzisiaj ani usprawiedliwiane ani zwalczane, jest zjawiskiem całkowicie naturalnym”.

To właśnie jej postać będzie towarzyszyć przez cały rok obchodom Częstochowskiego Roku Praw Kobiet. – Wszyscy znamy dra Biegańskiego i jego zasługi. Mamy plac Biegańskiego, bibliotekę jego imienia, ławeczkę. Mało kto z nas jednak wie, że Mieczysława Biegańska była kobietą, która podobnie jak mąż bardzo aktywnie działała na rzecz mieszkanek i mieszkańców Częstochowy – mówi kierowniczka referatu partycypacji i konsultacji społecznych Agata Wierny. – Była autorką tekstów na temat równości, jedną z kobiet, które sprawiły, że Polki mają prawa wyborcze. Była działaczką społeczno-oświatową, prowadziła kilkadziesiąt kursów edukacyjnych.

Jednym z wydarzeń w ramach Częstochowskiego Roku Praw Kobiet będzie debata, która ma zwrócić uwagę na problem nierówności płci widoczny również w obszarze językowym. – Pojawiają się takie tezy, że język nas dużo bardziej kształtuje niż nam się dotychczas wydawało – mówi dr Zbigniew Wieczorek. – Jeśli są one słuszne, to nasze myślenie, to kim się stajemy zależy więc od tego czy będziemy mówić językiem kobiet, czy mężczyzn.

Częstochowa po raz pierwszy w tym roku przyłączy się do międzynarodowej kampanii społecznej „Nazywam się Miliard / One Billion Rising”. 14 lutego cały świat protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet, tańcząc. Taka akcja odbędzie się również na placu Biegańskiego, a jej organizatorem jest Stowarzyszenie „Pasja do życia” (więcej informacji tutaj).

W Częstochowski Rok Praw Kobiet włączyła się radna miejska Małgorzata Iżyńska. – Z doświadczenia bycia radną wiem jak bardzo istotne jest to, żeby kobiety się wspierały. To otwiera nowe możliwości i nowe drogi. Powinniśmy uświadamiać sobie i innym kobietom, że niczego nie muszą, wszystko mogą, że nie należy robić czegoś wbrew sobie. To jest kluczem do tego, żeby kobieta była szczęśliwa – twierdzi radna Iżyńska. – Dlatego jako radna wspieram wszystkie inicjatywy na rzecz kobiet.

Źródło: własne

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl