Była to już IV edycja seminarium CSR (Corporate Social Responsibility – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu) organizowanego przez JOWES przy Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. wraz z Wydziałem Polityki Społecznej oraz Wydziałem Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta. Seminarium kierowane było do przedstawicieli biznesu, społeczności lokalnych, samorządów, organizacji ,,trzeciego sektora” czy uczelni.
W tym roku zorganizowano je pod hasłem ,,Zarządzanie w kryzysie”. Kontynuowano tematykę zapoczątkowaną już podczas zeszłorocznego spotkania, czyli nowych rozwiązań biznesowych i społecznych – tym razem skupiając się na obszarze ,,zarządzania kryzysowego”. Zamysłem było zwrócenie uwagi na aktualne wyzwania w sferze zarządzania – szanse i ryzyka, rozwój e-commerce, zarządzanie strategiczne, budowanie wartości. Rozmawiano m.in. o pandemii koronawirusa jako niespodziewanym, nie dającym się przewidzieć czynniku wpływającym na biznes – w tym na przedsiębiorczość społeczną.
– Już lata temu biznes wychodził z założenia, że jeżeli dostarczy produkty czy usługi jak najwyższej jakości za jak najniższą cenę, to już wystarczy – i to był cel biznesu. Potem okazało się, że konsumenci – my wszyscy – oczekujemy czegoś więcej. Oczekujemy, żeby te produkty były ekologiczne, żeby przy ich produkcji powstawało jak najmniej odpadów, żeby firmy, które dostarczają nam te produkty i usługi, robiły coś dla społeczeństwa dodatkowo – dla danej społeczności albo dla społeczeństwa w ogóle. Te oczekiwania to właśnie społeczna odpowiedzialność biznesu – mówił w swoim wystąpieniu na otwarcie prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Podczas otwarcia seminarium głos zabrała też goszcząca w Częstochowie podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka.
Marcin Kozak, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, opowiadał m.in. o tym, że ARR od 2013 roku zagospodarowała łącznie ok. 500 tys. zł na wspieranie podmiotów ekonomii społecznej – kupując ich usługi, a więc utrzymując miejsca pracy. Od momentu wybuchu pandemii wiele z tych usług dotyczyło właśnie obsługi wynikłych z niej potrzeb. Przez te niemal osiem lat JOWES stworzył ponad 200 miejsc pracy – przeznaczonych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, ubóstwem, długotrwale bezrobotnych, z niepełnosprawnościami, osób borykających się z poważnymi życiowymi problemami. Prezes ARR zapewniał też, że Agencja (poprzez JOWES) ma jeszcze fundusze na wspieranie podmiotów ekonomii społecznej do czasu, gdy uruchomione zostaną środki z kolejnej unijnej perspektywy finansowej unijnej; nakreślał też aktualne oraz planowane na najbliższą przyszłość działania ARR.
Tuż po inauguracji seminarium, podsumowano projekt prowadzony wraz z Wydziałem Zarządzania Politechniki Częstochowskiej – rozdano certyfikaty przedstawicielom studenckiego, 20-osobowego zespołu, projektującego rozwiązania biznesowe na potrzeby przedsiębiorstw społecznych.
Po wystąpieniach gości ze strony biznesowej, odbył się panel ekspertów moderowany przez Annę Tymoshenko, kierowniczkę Centrum Obsługi Inwestora UM z udziałem Mateusza Rykały – wiceprezesa KSSE S.A., Grzegorza Sikorskiego, dyrektora WUP w Katowicach, Anety Janik – Barciś, dyrektor zarządzającą ZPP w Częstochowie, dr Magdaleny Celeban – inspektor ochrony danych Stoelzle Częstochowa sp z o o, oraz prof. Tomasza Nitkiewicza z Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.
Z zapisem video całego spotkania można zapoznać się na profilu JOWES na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/jowes.czestochowa.
Źródło: UM Częstochowy