– Zapraszamy do współpracy wszystkie osoby i instytucje, które chciałyby się włączyć i przyczynić do budowy pomnika Jerzego Kuleja w Częstochowie – mówi Paweł Poliszewski, prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jerzego Kuleja. – Zwrócimy się do władz miasta o wskazanie ewentualnych miejsc, gdzie mogłaby stanąć rzeźba legendy polskiego boksu, ale też będziemy się wsłuchiwać w głos mieszkańców. Wspólnie chcemy znaleźć najbardziej optymalne miejsce.
Jak informuje Piotr Dłubak, wiceprezes społecznego komitetu, wykonania pomnika podjął się znany częstochowski rzeźbiarz Jerzy Kędziora. – Chcielibyśmy, aby rzeźba przedstawiająca Jurka Kuleja była w ruchu i oświetlało ją światło, które omiata ringi światowe – zdradza Dłubak.
Według inicjatorów tego przedsięwzięcia pomnik ma przypominać młodszym mieszkańcom Częstochowy postać Jerzego Kuleja, jego sukcesy i zasługi dla miasta i ojczyzny. – Jerzy Kulej był najwybitniejszym polskim bokserem, ale nigdy nie ukrywał tego, że jest częstochowianinem – przypomina Jaromir Puszek, sekretarz Społecznej Komitetu Budowy Pomnika Jerzego Kuleja. – Częstochowa nie ma innego dwukrotnego mistrza olimpijskiego. Jego życiorys, który był trochę zagmatwany, jest przykładem wychowania przez sport. Po zakończeniu kariery sportowej był on znanym komentatorem i propagatorem boksu. Dla wielu był osobą, bez której opowiadanie o boksie nie miało seansu.
Pomysł wybudowania pomnika Jerzego Kuleja podoba się władzom miasta. – Jerzy Kulej przyjechał do Częstochowy, aby reaktywować tutaj boks. To też m.in. jego zasługa, że zaczęliśmy organizować w mieście gale bokserskie – twierdzi wiceprezydent Częstochowy Jarosław Marszałek. – To był przesympatyczny, bardzo miły człowiek, którego nie można było nie lubić. Wzbudzał pozytywne emocje, zawsze był z Częstochową. Bardzo dużo mu zawdzięczamy. Dlatego cieszę się, że powstał komitet na rzecz budowy pomnika. Mogę zagwarantować, że jako miasto pomożemy jak tylko będziemy mogli.
Budowa pomnika ma zostać sfinansowana ze środków społecznych. – Chcemy zrealizować to przedsięwzięcie z jak największym rozmachem – zapowiada Poliszewski. – Oczywiście wszystko będzie robione w sposób transparentny.
Jerzy Kulej był dwukrotnym mistrzem olimpijskim, komentatorem sportowym i posłem na Sejm IV kadencji. Przygodę ze sportem rozpoczął w Częstochowie w 1955 roku. W 1963 roku w Moskwie zdobył złoty medal w wadze lekkopółśredniej, a pierwszy złoty medal olimpijski rok później na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Mistrzem Europy został w 1965 roku, dwa lata później – wicemistrzem. Drugi złoty medal olimpijski wywalczył w Meksyku. W swoim dorobku miał ponad trzysta stoczonych walk, z czego większość wygranych. W 1995 roku odebrał Nagrodę im. Aleksandra Rekszy, a trzy lata później został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wybitny sportowiec zmarł 13 lipca 2012 roku w wieku 71 lat.
Źródło: własny