Strona główna Komunikacja Ulica Korfantego w przebudowie. Droga posłuży przedsiębiorcom i rowerzystom (zdjęcia)

Trwają prace związane z wartą 22,5 mln zł przebudową ul. Korfantego od ronda Szwejkowskiego na Kucelinie do skweru Lotników. Na tej inwestycji skorzystają przedsiębiorcy i rowerzyści.

– Wykonawca wykorzystał zimę na roboty ziemne, obecnie układane są pierwsze warstwy konstrukcyjne jezdni. Na dzień dzisiejszy prace przebiegają zgodnie z planem – informuje Piotr Kurkowski, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Realizacją inwestycji zajmuje się konsorcjum Bitum. Zakres prac obejmuje m.in. budowę jezdni o szerokości 7 m na (na długości blisko 2,5 km – od ronda Szwejkowskiego do skweru Lotników), przebudowę skrzyżowania oraz nowy ciąg pieszo-rowerowy w kierunku Olsztyna. – To odcinek, który budzi pozytywne emocje u częstochowskich rowerzystów – mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej w mieście. – Dążymy do tego, żeby rowerzyści mogli jak najszybciej i w dobrych oraz bezpiecznych warunkach jeździć na trasie Częstochowa – Olsztyn.

W ramach całej inwestycji powstaną także miejsca parkingowe dla samochodów ciężarowych i przebudowany zostanie skwer Lotników. Całość ma zakończyć się we wrześniu 2019 roku.

To kolejna inwestycja realizowana w ramach program Lepsza Komunikacja, ale też związana z programem Teraz Lepsza.  Przebudowa ulicy Korfantego realizowana jest w pobliżu terenów specjalnych stref ekonomicznych w Częstochowie (do ulicy na jej odcinku przylegają częstochowskie tereny SSE Euro-Park Mielec). Jest odpowiedzią na potrzeby komunikacyjne wielu firm, w tym Guardiana.

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku Guardian rozpoczął w Częstochowie budowę wartej 164 mln euro drugiej huty szkła wraz z linią kolejową przeznaczoną do dostawy surowców. Inwestycja ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2020 roku. W drugiej hucie pracę znajdzie ponad 150 osób.  Będzie ona wyposażona w zaawansowaną technologicznie linię do powlekania szkła. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest również redukcja wpływu huty na środowisko naturalne. Piece do wytopu szkła mają być najbardziej energooszczędne ze wszystkich, jakimi dysponuje Guardian Glass. Firma zainstaluje także systemy kontroli ochrony środowiska. Guardian zbuduje również dodatkową linię kolejową przeznaczoną do dostawy surowców, co spowoduje ograniczenie negatywnego oddziaływania transportu na środowisko. Nowa linia kolejowa wyeliminuje ponad 16 tysięcy przejazdów ciężarówek z piaskiem rocznie.

Źródło: własne

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl