Prace na Starym Rynku zmierzające do uporządkowania przestrzeni po wykopaliskach zakończyły się pod koniec grudnia 2013 roku i kosztowały miasto ponad 300 tys. zł.
Cały czas w planach jest całościowa rewitalizacja przestrzeni miejskiej w tym obrębie. Koszty prac mogłyby sięgnąć nawet kilkunastu milionów złotych, których miasto na razie nie ma. Mimo to Miejski Zarząd Dróg i Transportu zdecydował się wzmocnić i zabezpieczyć średniowieczne mury, zasypać wykopaliska, a także odtworzyć płytę Starego Rynku z uwzględnieniem oznaczenia miejsca prac archeologicznych.
Zakres prac obejmował m.in. demontaż ustawionego wcześniej zadaszenia, naprawy murarskie i zabezpieczenie folią reliktów murowych. Na wierzchu została wykonana płyta nośna, a na niej odtworzono kostkę betonową, podobną do tej, która była na pozostałej części rynku. Zarys ukrytych w ziemi murów, na powierzchni zaznaczono pasami kamienia wapiennego. Różnice w poziomach między wyniesioną płytą, a pozostałą częścią rynku, wyrównały schody.
Wykopaliska na Starym Rynku rozpoczęły się w 2006 roku. W trakcie czterech sezonów prac znaleziono kilkanaście kilogramów zabytków metalurgicznych. Odkryto historyczną kuźnię i studnię o drewnianej cembrowinie. Wewnątrz studni znaleziono ceramikę z połowy XVII wieku. Według najnowszych badań, podpiwniczony budynek, którego pozostałości wykopali archeolodzy w południowo-zachodniej części placu przy ul. Mirowskiej, to ratusz starej Częstochowy.