Strona główna Policja Śmierć dwóch robotników podczas prac na DK11. Jest akt oskarżenia

Na ławie oskarżonych Sądu Rejonowego w Lublińcu zasiądą wkrótce Maciej K. i Piotr Ć., którzy usłyszeli zarzuty spowodowania wypadku śmiertelnego i naruszenia przepisów BHP. Sprawa dotyczy śmierci dwóch pracowników, którzy naprawiali oświetlenie i sygnalizator na DK11 w miejscowości Glinica.

Śledczy ustalili, że 14 grudnia 2021 roku dwóch mężczyzn wykonywało prace przy naprawie oświetlenia i sygnalizatora na DK11 w miejscowości Glinica w powiecie lublinieckim. Znajdowali się oni w podnośniku koszowym, zamontowanym na samochodzie ciężarowym. Pojazd był zaparkowany poza jezdnią, lecz ramię podnośnika i kosz roboczy pozostawały nad jezdnią. W pewnym momencie jadący drogą samochód ciężarowy, kierowany przez Macieja K., zawadził kosz zwyżki, co spowodowało wypadnięcie mężczyzn z kosza i ich upadek na drogę. Na skutek upadku pokrzywdzeni doznali rozległych obrażeń wielonarządowych, w wyniku których zmarli po przewiezieniu do szpitala.      

W śledztwie uzyskano opinię zespołu biegłych z zakresu ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). – Z opinii tej wynika, że przyczyną zdarzenia było przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierującego samochodem ciężarowym Macieja K. i nie zachowanie przez niego należytej ostrożności w sytuacji zauważenia pojazdu, który pracował przy infrastrukturze drogowej – informuje Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. – Ponadto biegli stwierdzili, że prace były wykonywane z naruszeniem przepisów BHP, gdyż nie wygrodzono terenu robót poprzez wyłączenie pasa ruchu. Pokrzywdzeni nie korzystali także z środków ochrony osobistej w postaci hełmów ochronnych i szelek bezpieczeństwa – dodaje.

W toku śledztwa prokurator przedstawił Maciejowi K. zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego. – Przesłuchany w charakterze podejrzanego Maciej K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że był przekonany, iż przejedzie pod koszem, w którym znajdowali się robotnicy. Ponadto prokurator przedstawił zarzut kierownikowi robót Piotrowi Ć., który dotyczy narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez niedopełnienie obowiązków w zakresie BHP oraz nieumyślnego spowodowania ich śmieci. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr Ć. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień – mówi prokurator Ozimek.

Maciej K. (47 l., z zawodu kierowca) i Piotr Ć. (35 l. z zawodu inżynier elektryk) nie byli w przeszłości karani.

Przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przestępstwo niedopełnienia obowiązków w zakresie BHP są odpowiednio zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 i do 3 lat.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Częstochowie

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl