Strona główna Aktualności Sierpniowe pielgrzymki na Jasną Górę. Do Częstochowy przybędzie 78 tys. osób
0 komentarze 1,K views

Sierpniowe pielgrzymki na Jasną Górę. Do Częstochowy przybędzie 78 tys. osób

W sierpniu do Częstochowy i na Jasną Górę przybędzie ponad 170 zgłoszonych grup pielgrzymkowych – w sumie 78 tys. osób.

Do Częstochowy wejdą grupy liczące od 20 czy 30 osób, po parutysięczne, jak pielgrzymki z Radomia czy Tarnowa, czy te przyciągające relatywnie największą uwagę, z największych polskich miast – Warszawy i Krakowa, również bardzo liczne.

Pielgrzymki będą przechodzić przez miasto przez cały sierpień, jednak największej liczby pątników można się spodziewać, jak to zwykle, przed 15 sierpnia. I tak 11 sierpnia do Częstochowy wejdzie 7 650 osób w grupach pielgrzymkowych, 12 sierpnia – 4 650, 13 sierpnia – 19 280, a 14 sierpnia – 15 785.

Kolejny szczyt pielgrzymkowy przypadnie przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. 23 sierpnia do miasta przybędzie 4 380 wiernych, 24 sierpnia – 5 825, a 25 sierpnia – 8 890.

Z bardziej nietypowych, zgłoszonych grup: 9 sierpnia przybędzie do Częstochowy Pielgrzymka Rowerowa Kobieca z Łasku, a dwa dni później – XVI Rowerowa Pielgrzymka z Elbląga, duża jak na grupę na jednośladach, bo licząca 100 osób. 13 sierpnia do miasta dotrze Pielgrzymka Biegowa z Radomia organizowana przez Stowarzyszenie ,,Biegiem Radom”. 30 sierpnia z Olsztyna przybędzie Piesza Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Katolickiego Ruchu Dobroczynnego ,,Betel” – całkiem duża, bo licząca 600 osób. Chyba najsłynniejsza grupa studencka, czyli Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, przyjdzie do Częstochowy 14 sierpnia i będzie liczyć 3 700 uczestniczek i uczestników.

Ogółem w zgłoszonych grupach pieszych czy rowerowych w sierpniu ma przyjść ponad 78 tys. osób. Pamiętajmy, że chodzi tu tylko o grupy zorganizowane, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy i o których wie Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Do tego trzeba doliczyć trudną do oszacowania liczbę pielgrzymek i pielgrzymów indywidualnych, a także pielgrzymek i grup zorganizowanych przybywających autami prywatnymi, autokarami czy koleją.

Źródło: UM Częstochowy

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl