Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na czas wykonywania robót sieciowych w pasie drogowym obie jezdnie zostaną zawężone naprzemiennie, do jednego pasa ruchu. Wprowadzony będzie także ograniczenie prędkości przejazdu przez teren budowy do 60 km/h. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała na całym pięciokilometrowym przebudowywanym odcinku pomiędzy Nową Wsią a Zawadą. GDDKiA przewiduje, że ten etap prac powinien się zakończyć w marcu 2022 r. Wtedy też rozpocznie się realizacja głównych prac w korpusie jezdni drogi.
Zadanie obejmuje przebudowę nawierzchni jezdni, skrzyżowań z drogami poprzecznymi, poboczy, zatok autobusowych, istniejących chodników i budowę ich nowych odcinków. Powstaną zjazdy na drogi dojazdowe, do pól oraz do posesji przyległych. Przebudowane zostaną istniejące przepusty, system odwodnienia oraz wykonane zostaną nowe urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Ponadto wybudowane zostaną kanały technologiczne w istniejącym pasie drogowym oraz oświetlenie drogi. Dla podniesienia bezpieczeństwa pieszych, wszystkie przejścia przez DK91 (pięć przejść dla pieszych) poza obrębem skrzyżowań z sygnalizacją świetlną zostaną dodatkowo wyposażone w sygnalizację ostrzegawczą.
Cel
Głównym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na pięciokilometrowym odcinku DK91 (dawniej DK1) Nowa Wieś – Zawada oraz podniesienie jej nośności do 11,5 t/oś. Inwestycja zapewni także bezpieczeństwo pieszym poruszającym się wzdłuż i w poprzek drogi. Ponadto zmniejszone zostanie negatywne oddziaływanie ruchu na otoczenie poprzez zastosowanie cichych nawierzchni na jezdni drogi.
Lokalizacja
Odcinek ten zlokalizowany jest w granicach województwa śląskiego na terenie powiatu częstochowskiego, w gminach Poczesna oraz Kamienica Polska. Na terenie gminy Poczesna droga przebiega przez miejscowości Poczesna i Kolonia Poczesna, natomiast na terenie gminy Kamienica Polska przez miejscowości Wanaty oraz Zawada.
Inwestycja powinna zostać zrealizowana w ciągu 11 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych, tj. między 16 grudnia a 15 marca. Okres gwarancji jakości dla nawierzchni jezdni będzie wynosił 5 lat, a dla obiektów inżynierskich, oświetlenia i instalacji zasilających oraz konstrukcji wsporczych oświetlenia i BRD – 10 lat.
Źródło: GDDKiA Katowice