– Bardzo się cieszę z tego, że w końcu startujemy z rowerem miejskim w Częstochowie po różnych problemach związanych z epidemią, dostępnością części zamiennych, czy z procedurą przetargową – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Rower miejski przy takiej pogodzie jak obecnie i dodatkowo zatłoczeniem niektórych częstochowskich ulic w związku z robotami drogowymi, jest doskonałym i tanim źródłem komunikacji. Na pewno jest bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o koszty pokonywania dużych odległości. Mam nadzieję, że użytkowników Częstochowskiego Roweru Miejskiego będzie coraz więcej.
W minionym sezonie w ramach budżetu obywatelskiego powstały trzy nowe stacje: dwie na Rakowie – przy Placu Orląt Lwowskich i stadionie Rakowa oraz jedna na Grabówce. W tym roku system będzie rozbudowany o kolejne trzy stacje. Ale to nie wszystko.
– Relokujemy dwie stacje. Jedna zostanie przeniesiona z ronda Jerzego Kuleja na rondo ks. Stanisława Guzika w Dźbowie z uwagi na małą popularność stacji w tamtym miejscu. W pobliżu ronda Guzika mamy szkołę, bloki, dlatego sądzimy, że będzie to nam generowało większy ruch rowerowy – twierdzi Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej i pieszej w Częstochowie. – Przenosimy też stację z rogu ul. Dekabrystów i al. Armii Krajowej pod park wodny. Z jednej strony chcemy odsunąć się od prac budowlanych, a z drugiej promować dojazd rowerem do pływalni letniej. Pracujemy również nad tym, żeby pojawiły się jeszcze trzy dodatkowe stacje. Dwie z nich miałyby stanąć na przebudowanych dworcach PKP na Stradomiu i Rakowie. Chcielibyśmy, żeby nastąpiło to do końca lipca. Dzięki temu będzie można dojechać rowerem miejskim na pociąg. Trzecia stacja jest jeszcze bez bliższej lokalizacji. W sumie będziemy mieć 26 stacji i prawie 230 rowerów.
Bez zmian pozostają zasady wypożyczania jednośladów. Pierwsze 30 minut jest bezpłatne, a po przekroczeniu tego czasu naliczane są opłaty zgodnie z cennikiem – od 2 zł za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę.
Przypomnijmy, że aby skorzystać z miejskiego roweru, najpierw należy dokonać rejestracji, m.in. na stronie rower.czestochowa.pl lub w aplikacji mobilnej Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Trzeba też pamiętać, że aby wypożyczyć rower, stan konta użytkownika musi wynosić co najmniej 15 złotych. Z tej kwoty są pobierane ewentualne opłaty za przyszłe wypożyczenia.
Operatorem systemu będzie podobnie jak w latach ubiegłych Nextbike Polska. – Bardzo cieszymy się, że już czwarty sezon możemy wspólnie z miastem wspierać i uzupełniać komunikację miejską w zdrowy i ekologiczny sposób. To szczególnie ważne w czasach pandemii, kiedy rower jako indywidualny środek transportu idealnie wpisuje się w nasze podróże. To widać po średnim czasie jazdy. W zeszłym roku było to 17 minut – informuje Jakub Giza, dyrektor ds. rozwoju systemów rowerowych w Nextbike Polska. – Dla użytkowników Częstochowskiego Roweru Miejskiego mamy jeszcze jeden nowy element. Oprócz obecnej aplikacji będzie także dostępna globalna aplikacji NextBike. Pozwala ona na tych samych zasadach korzystać z kilkudziesięciu systemów w Polsce i ponad 250 systemów na całym świecie, które obsługujemy.
– Jak to ktoś zaśpiewał w piosence „Biały rower, bardzo chciałbym go mieć”. My mamy biało-zielony. Ze statystyk można wnioskować, że ten pomysł przyjął się w Częstochowie. Myślę, że rower miejski idealnie wpisał się w styl zdrowego miasta, które jest tutaj propagowane – uważa radna Lewicy Małgorzata Iżyńska, pomysłodawczyni Częstochowskiego Roweru Miejskiego.
Przypomnijmy. Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego (wystarczy po zalogowaniu wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR) lub terminala stacji wypożyczeń. Wpisujemy w nim swój numer telefonu, PIN i numer roweru. Potem należy wypiąć rower z elektrozamka i można udać się na przejażdżkę. Rower zwracamy na dowolnej stacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego wpinając w elektrozamek lub – jeżeli stacja jest pełna – przypinając do innego roweru za pomocą linki z zamkiem szyfrowym. W takim wypadku trzeba potwierdzić zwrot w systemie za pomocą aplikacji lub terminala.
Sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca października.
Źródło: własne