Strona główna Miasto Rondo Praw Kobiet w Częstochowie?

Taką nazwę miałoby mieć nowo powstałe rondo na Stradomiu w pobliżu dworca kolejowego. Projekt uchwały w tej sprawie złoży podczas czwartkowej sesji radny Lewicy Sebastian Trzeszkowski.

W całej Polsce kobiety wyszły na ulice, aby zaprotestować przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego zakazującej aborcji w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Głos w tej sprawie zabrali również częstochowscy parlamentarzyści, Zdzisław Wolski i Wojciech Konieczny, a także europoseł Marek Balt, którzy nie kryli  oburzenia wyrokiem TK. Rada Miasta Częstochowy jako pierwsza w naszym kraju przyjęła przygotowane przez radne Lewicy stanowisko w tej sprawie. Na najbliższej sesji, która odbędzie się w czwartek, 3 grudnia radny Sebastian Trzeszkowski złoży z kolei projekt uchwały dotycząca nadaniu nazwy  rondu na Stradomiu – Rondo Praw Kobiet.

– Dzisiaj, po ponad stu latach, kiedy kobiety wywalczyły swoje prawa wyborcze w Polsce, przyszedł czas, w którym ponownie trzeba o nie walczyć. Częstochowa całym sercem wspiera i walczy o kobiety, a Rondo Praw Kobiet to symboliczne, ale jakże ważne działanie, jakie możemy jako samorząd wykonać – twierdzi pomysłodawca projektu. 

Radny Trzeszkowski proponuje, aby w ten sposób nazwać nowe rondo przy dworcu PKP Stradom. –  Nowa nazwa ma stanowić pewien symbol Częstochowy jako miasta, które wspiera kobiety. Wysiadając z pociągu, podróżni znajdą się w bezpośredniej okolicy Ronda Praw Kobiet, co stworzy im okazję do poznania wartości jakie reprezentuje nasze miasto – przekonuje radny Lewicy i dodaje: – Szczególnie dzisiaj, gdy prawa kobiet są łamane, niezwykle potrzebne jest okazanie wsparcia. Mimo wielu działań jakie wykonują samorządy w celu wsparcia kobiet, nasze działania są w przepisach prawa ograniczone dlatego też często to właśnie takie, symboliczne gesty stanowią największe wsparcie.

Rondo przy dworcu PKP Stradom to element inwestycji związanej z budową jednego z trzech w Częstochowie centrów przesiadkowych. Pozostaje bez nazwy, dlatego miasto z tej okazji nie poniesie żadnych kosztów.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że w 2018 roku Agata Wierny, pełnomocniczka ds. równych szans prezydenta miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, zwróciła się o nazwanie imieniem małżonki Władysława Biegańskiego ulicy, skweru, placu, ronda lub innego miejskiego obiektu. Wtedy w Częstochowskim Roku Kobiet rada miasta jednogłośnie podjęła decyzję, aby rondu przy ul. Drogowców – obok mostu nad Wartą – nadać imię Mieczysławy Biegańskiej – działaczki na rzecz praw kobiet.

Źródło: własne, SLD

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl