– Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu, tak by służby wezwane w sytuacji zagrożenia życia nie traciły czasu na poszukiwania o nim informacji , szczególnie w sytuacji gdy osoba jest na przykład nie przytomna – wyjaśnia Ryszard Majer, rzecznik praw osób starszych.
Karta informacyjna umieszczona w pojemniku powinna zawierać najważniejsze numery telefonów najbliższych, członków rodziny, przyjmowane leki, informacje o chorobach i uczuleniach, informacje o tym gdzie znajduje się pełna dokumentacja medyczna. Można również umieścić tam wszelkie wypisy ze szpitali czy zaświadczenia lekarskie informujące o obecnym stanie zdrowia.
– Proponuję by „Pudełko życia” opatrzone specjalną naklejką z symbolem krzyża ulokowane było w lodówce. To urządzenie znajduje się w prawie w każdym domu, zwykle w kuchni lub w przyległym pomieszczeniu – mówi Majer. Informację o znajdującym się w mieszkaniu „Pudełku życia” służby niosące pomoc uzyskują już przy drzwiach wejściowych. Od ich wewnętrznej strony (od strony mieszkania) należy umieścić jedną z naklejek. które można wyposażyć uczestników projektu, w komplecie razem z pudełkiem pn: „Tutaj jest częstochowskie pudełko życia”.
Jak tłumaczy Majer, to sygnał dla ratowników, że że stan zdrowia osoby wymaga szczególnej pomocy, a szczegółowe informacje dostępne są w miejscu oznaczonym drugą naklejką.
Źródło: www.rpos.pl