Inwestycja ma być domknięciem innych zrealizowanych dotąd w Śródmieściu zadań i usystematyzować organizację ruchu w tej części centrum miasta (jeden kierunek w ul. Jasnogórskiej i Racławickiej funkcjonuje już teraz z uwagi na wyznaczone objazdy i ma zostać po inwestycji utrzymany).
Zakres prac obejmuje m.in.: roboty rozbiórkowe (rozbiórka istniejących utwardzonych nawierzchni), wykonanie jezdni ul. Jasnogórskiej o nawierzchni z betonu asfaltowego o szerokości 6 m na odcinku od skrzyżowania z ulicą Popiełuszki do skrzyżowania z ulicą Dąbrowskiego oraz 6,50 m na odcinku od skrzyżowania z ulicą Dąbrowskiego do skrzyżowania z ulicą Kilińskiego, obustronne ciągi piesze, przebudowę istniejących skrzyżowań (w tym przede wszystkim wykonanie skrzyżowań z wyniesioną tarczą – element spowolnienia ruchu), budowę zjazdów indywidualnych i publicznych, wykonanie nasadzeń drzew, przesadzeń krzewów, odtworzenie trawników, wykonanie elementów małej architektury (odtworzenia istniejących gazonów i postawienie 16 betonowych koszy), przebudowę sieci podziemnych, w tym ciepłociągu i budowę odwodnienia.
Miasto od dłuższego czasu aplikowało o wsparcie zewnętrzne dla tej inwestycji. Ostatnio Miejski Zarząd Dróg wnioskował o przyznanie funduszy w sierpniu 2022 r. i projekt ostatecznie znalazł się na liście zadań przeznaczonych do dofinansowania w ramach puli wojewódzkiej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z kwotą 3,83 mln zł, co ma stanowić 50 proc. szacowanych kosztów kwalifikowanych zadania (taki jest próg dotacyjny w programie).
Szacowane ogólne koszty przedsięwzięcia są duże wyższe – to ok. 12,7 mln zł, a więc ponad 2/3 wartości zadania muszą stanowić środki własne miasta.
Ofertę wraz ze wszystkimi wymaganymi oświadczeniami i dokumentami należy złożyć za pośrednictwem Platformy, pod adresem: https://portal.smartpzp.pl/mzd w terminie do 24 lipca do godziny 10.30.
Z uwagi na stopień skomplikowania i zakres prac realizacja przewidziana jest na ok. 1,5 roku. Wymagać będzie na dłuższy czas wyłączenia z ruchu przebudowywanego odcinka.
Więcej informacji tutaj.
Źródło: własne, UM Częstochowy