– Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem robót – zapewnia Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy. – W dużej części poprzekładane są już uzbrojenia podziemne, wytyczona jest główna ścieżka, są już fundamenty pod oświetlenie.
Mieszkańcy osiedla Trzech Wieszczów od lat zabiegali o realizację tej inwestycji. Całą inicjatywę zapoczątkował Łukasz Raniewicz, członek Rady Dzielnicy Trzech Wieszczów. Projekt niemal od samego początku wspierał radny SLD Zbigniew Niesmaczny, który brał również udział w pracach porządkowych na tym terenie.
W ramach prac powstanie aleja dla pieszych, biegnąca w kierunku wschód-zachód przez cały teren. Aleja połączy plac wejściowy z placem centralnym – wielofunkcyjnym placem sportowym z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych typu street workout. Plac wejściowy i centralny okolą murki oporowe; powstanie też brama wejściowa w formie pergoli. W południowej części placu centralnego znajdzie się zachęcająca do spotkań w plenerze przestrzeń z miejscami do siedzenia w formie amfiteatru. Cały plac otoczy rodzaj „zielonego pierścienia” – skarpy, która ograniczy uciążliwość odgłosów z pobliskiej arterii komunikacyjnej.
Plac wejściowy pokryją betonowe płyty, a aleję spacerową – płyty uzupełnione kostką kamienną. Na placu centralnym z bezpieczną nawierzchnią żwirową, oprócz urządzeń do ćwiczeń, zainstalowane będą elementy małej architektury – stojaki na rowery, ławki, kosze na odpady, latarnie oraz monitoring wizyjny. Od strony północno-zachodniej i południowo-wschodniej przewidziane jest wykonanie ogrodzeń gabionowych w granicy z sąsiednimi działkami.
Obecne ukształtowanie terenu znacznie się zmieni, nawiązując do istniejących poziomów otoczenia i rozwiązań nowej trasy alei Bohaterów Monte Cassino. Zakres inwestycji obejmie też budowę instalacji elektrycznej oraz oświetlenia i elementów miejskiego monitoringu (wraz z kanalizacją teletechniczną), a także kanalizacji deszczowej. Wody opadowe prowadzone będą powierzchniowo w kierunku terenów zielonych.
Na obszarze inwestycji występują grunty nasypowe oraz wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego w środkowej części placu centralnego – tam, gdzie znajdą się urządzenia do ćwiczeń – grunt będzie wymieniony i odwodniony. Wycięte zostaną jedynie drzewa kolidujące z planowanym zagospodarowaniem terenu. Trzeba zaznaczyć, że obecnie istniejąca tam zieleń jest typowa dla nieużytków, pojawiła się samoistnie i nie wykazuje większej wartości przyrodniczo-krajobrazowej – w związku z dużym zagęszczeniem drzew ich korony nie wykształciły się prawidłowo. Projektowane nowe nasadzenia wprowadzą tam ład kompozycyjny, którego obecnie brakuje.
Teren pod przyszłą promenadę ma bezpośredni dostęp do dróg publicznych, a obsługa komunikacyjna może się odbywać istniejącym zjazdem z alei Wolności – i właśnie z tego zjazdu będą korzystać pojazdy serwisów obsługujących Promenadę. Projekt nie przewiduje parkowania samochodów w jej obrębie. Będą za to miejsca postojowe dla rowerów – zaprojektowano je w bezpośrednim sąsiedztwie tras rowerowych.
Termin zakończenia wartej blisko 5,9 mln zł inwestycji wyznaczono na sierpień 2020 roku. Wykonawca będzie jednak chciał szybciej zrealizować to przedsięwzięcie.
To pierwszy i zarazem główny etap budowy Promenady Śródmiejskiej. W przyszłości teren będzie mógł być rozbudowywany o kolejne atrakcje związane np. z rekreacją ruchową.
Źródło: własne, UM Częstochowy