Strona główna Miasto Prezydent Matyjaszczyk na obchodach „Święta Wolności i Solidarności”

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk bierze udział w ogólnopolskich obchodach „Święta Wolności i Solidarności” organizowanego w 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbywają się w Trójmieście.

4 czerwca 1989 r. to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. W efekcie obrad Okrągłego Stołu odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Parlamentu. Zwycięstwo ówczesnej opozycji doprowadziło w do ewolucyjnej zmiany ustroju i rozpoczęcia procesu budowy demokratycznego państwa.

W miejsce PRL powstała Rzeczypospolita Polska. Czerwcowe wybory i następujące po nich przemiany stały się sygnałem do zmian dla innych narodów tzw. „bloku wschodniego”, uzależnionych dotychczas mocno politycznie i gospodarczo od Związku Radzieckiego.

Wybory w 1989 r. otworzyły także drogę do odrodzenia lokalnej samorządności. Rozwój samorządności i lokalnych wspólnot to na pewno jeden z największych sukcesów młodej polskiej demokracji minionego 30-lecia.

Dlatego samorządowcy postanowili uczcić tegoroczny 4 czerwca, ustanowiony w 2013 r. przez Sejm RP Dniem Wolności i Praw Obywatelskich, w sposób szczególny. Te obchody to  wypełnienie przesłania i realizacja zamierzeń zamordowanego w styczniu br. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego misję kontynuuje prezydent Aleksandra Dulkiewicz.   

Jednym z elementów jubileuszowego święta były – w poniedziałek – obrady zarządu Związku Miast Polskich i spotkania innych samorządowych korporacji, udział w debatach: „Samorządna Rzeczpospolita” i „Samorządowa Europa” oraz nabożeństwo ekumeniczne w Bazylice Mariackiej przy grobie Pawła Adamowicza.

4 czerwca w programie, obok przedpołudniowej debaty byłych prezydentów RP, wspólnego odśpiewania hymnu narodowego w samo południe i proklamacji Deklaracji Wolności i Solidarności, w popołudniowym programie jest także kontynuacja debaty „Samorządna Rzeczpospolita”, z której materiał ma zostać przekazany opinii publicznej oraz kluczowym osobom w państwie. Organizatorzy zaplanowali także przemarsz i wspólny toast za wolność na Dworze Artusa, a także udział w wieczornym koncercie „30 lat Wolności”. Samorządowcy złożyli również dzisiaj kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 r.

Warto przypomnieć, że koncert pod hasłem „Wolność” odbył się w Częstochowie 25 maja w ramach obchodów Dnia Samorządu.

Od 2016 r. imię 4 czerwca 1989 r. nosi w Częstochowie decyzją Rady Miasta rondo w ul. Kiedrzyńskiej, w pobliżu popularnej Promenady Czesława Niemena.  

We wtorek, 4 czerwca w Częstochowie z inicjatywy przedstawicieli dawnego środowiska opozycyjnego, Jarosław Kapsa i Jerzy Zając, byli członkowie Regionalnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” (m.in. w czasie wyborów 1989 r., a także późniejsi parlamentarzyści), wzniosą bezalkoholowy toast za pomyślność Wolnej Rzeczypospolitej w 30. rocznicę Jej narodzin. Jak zapewniają organizatorzy mile widziany jest każdy, kto zechce się do tych życzeń przyłączyć. Spotkanie zaplanowano od godzinie 18 na skwerze Solidarności, (róg ulic Śląskiej i Waszyngtona).

Źródło: UM Częstochowy

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl