W tym roku nagrody miasta w dziedzinie kultury otrzymali: Andrzej Kuśnierczyk, Waldemar Cudzik, Tomasz Lubaszka, Dziecięcy Zespół Artystyczny Kontra, Robert Jasiak. Tytuł „Mecenasa Kultury” przyznano firmie FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
Na finał tegorocznego święta miasta poznaliśmy również „Promotorów Częstochowy”. To artysta Jerzy Kędziora, dziennikarz Rafał Kuś oraz firma KUBARA Sp. z o.o. Tytuł przyznawany jest osobom bądź instytucjom, które promują miasto, budują jego silną markę, podkreślają jego charakter i wyjątkowość – a zatem przyczyniają się do tego, że jest pozytywnie rozpoznawalne.
Nagrody i wyróżnienia wręczyli zastępca prezydenta miasta Jarosław Marszałek oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot.
A oto sylwetki tegorocznych laureatów ,,Nagród Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury”:
Andrzej KUŚNIERCZYK – kategoria „Literatura i historia”
Historyk kultury, dokumentalista, redaktor biuletynu „Korzenie”, animator działań społeczno-kulturalnych. W latach 1996 – 2009 związany był z Zakładem Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadził zajęcia z historii kultury Polski i Europy. W 2002 r. uzyskał doktorat za rozprawę „Więzi kulturowe w osadzie polietnicznej na przykładzie Kamienicy Polskiej”. Od 2008 roku pracuje jako dokumentalista w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Jest autorem szeregu publikacji z zakresu historii kultury, a także biograficznych i tematycznych haseł słownikowych i encyklopedycznych. Jest współorganizatorem i wiceprezesem Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej oraz laureatem Nagrody im. Karola Miarki.
Waldemar CUDZIK – kategoria „Teatr i film”
Absolwent PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1990). Współpracował z Teatrem 38 w Krakowie. Aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w latach 1990-92 r. Z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie związany od 1993 r. Wyróżniony Nagrodą Teatralną Prezydenta Miasta Częstochowy za najlepszą rolę męską w sezonie 2018/2019 – rolę Merkina w spektaklu ,,Poniżej pasa” Richarda Dressera w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. W roku 2020 świętował jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.
Tomasz LUBASZKA – kategoria „Sztuki plastyczne i fotografia”
Artysta malarz. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu w klasie o profilu humanistycznym. Od 1980 do 1984 roku studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza) w Instytucie Wychowania Artystycznego. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego w 1985 roku. W latach 1984-1986 pracował w macierzystej uczelni jako stażysta-asystent. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat nagród na konkursach w Bielsku Białej, Poznaniu, Katowicach, Tychach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Częstochowie.
DZIECIĘCY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY ,,KONTRA” – kategoria „Muzyka i taniec” (nagrodę odebrała jego kierownik artystyczna Magdalena Kokot)
Zespół został powołany do życia w 2004 roku przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej ,,AKORD”, które jest organizacją społeczną propagującą kulturę i edukację artystyczną wśród dzieci i młodzieży. Obecnie w Zespole tańczy ok. 120 dziewczynek w wieku od 5 do 19 lat. W ich edukację – nie tylko artystyczną – zaangażowani są instruktorzy oraz rodzice. Wspólna pasja, zaangażowanie, liczne spotkania i wyjazdy sprzyjają integracji grup oraz nawiązywaniu przyjaźni. Tancerki prezentują swoje umiejętności taneczne oraz wokalne na licznych imprezach w całej Polsce. Mają za sobą sporo sukcesów i wyróżnień, w tym występy dla TVP. Zespół angażuje się w działania charytatywne, organizując coroczne koncerty dla chorych dzieci.
Robert JASIAK – kategoria „Upowszechnianie i ochrona dóbr kultury”
Menadżer kultury, działacz społeczny. Pracę na rzecz kultury rozpoczął od działań niezależnych, co później znalazło swoją kontynuację w pracy zawodowej. W 2011 roku zaczął promować czytelnictwo projektem „Wspieraj Kulturę”. Wówczas narodził się pomysł zbiórki książek dla biblioteki i zorganizowania wydarzenia „Wspieraj Kulturę – książki na wagę złota”. Wtedy też powstała pierwsza strona internetowa, na której pojawiały się informacje na temat nowości wydawniczych. Projekt „Wspieraj Kulturę” jest realizowany od ponad 10 lat. W ciągu tych lat zdobył wielu przyjaciół i zaowocował współpracą z wieloma wydawnictwami i redakcjami. Obecnie marka „Wspieraj Kulturę” to już nie tylko promowanie literatury i czytelnictwa. To także upowszechnianie zamiłowania do muzyki i sztuki, realizowane nie tylko metodami konwencjonalnymi (spotkania, wydarzenia), ale również za pomocą mediów społecznościowych.
Corocznie podczas święta miasta nadawany jest również tytuł „Mecenasa Kultury”. To prestiżowe wyróżnienie – w formie statuetki autorstwa prof. Jerzego Sztuki – przyznawane jest przez prezydenta Częstochowy firmom bądź osobom prywatnym wspierającym finansowo lub rzeczowo działania kulturalne i artystyczne w mieście.
Prezydent – na wniosek komisji opiniującej – przyznał tytuł ,,Mecenasa Kultury 2021” firmie FUJIFILM Poland Sp. z o.o. – za duże zaangażowanie organizacyjne i finansowe w prestiżowe wydarzenie kulturalne w Częstochowie o znaczeniu międzynarodowym, przy jednoczesnej bezinteresowności i życzliwości ze strony donatora. Dwie pozostałe nominowane firmy – PRESS GLASS S.A. oraz ASTEN GROUP – zostały uhonorowane okolicznościowymi grawertonami. W imieniu FUJIFILM Poland Sp. z o.o. statuetkę odebrał Tomasz Taberski, Business Unit Manager Imaging Division. Z kolei firmę Asten Group Sp. z o.o. reprezentował jej prezes Asteniusz Myśliwiec.
Sylwetki „Promotorów Częstochowy”:
Jerzy KĘDZIORA – kategoria ,,kultura”
Artysta, rzeźbiarz, częstochowianin. Był uczniem i pedagogiem popularnego, częstochowskiego ,,Plastyka”. W 1972 roku otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W świecie sztuki znany jest szczególnie z niepowtarzalnych rzeźb balansujących, z którymi gościł na ważnych imprezach artystycznych od Tajpej i Singapuru oraz Abu Dhabi i Dubaju na Wschodzie poprzez metropolie europejskie po Nowy Jork, Miami i San Diego. Do prezentacji tych rzeźb zaprosiły artystę m.in. Biennale w Wenecji, Art Basel w Miami i Dubaju, Art Zuit w Amsterdamie, Art-show w Nowym Jorku, Monako, Tajpej, Palm Beach i San Diego. W Polsce ma kilka realizacji pomnikowych i balansjerów będących wyrazistymi akcentami wielu miejskich przestrzeni. Artysta był honorowany wieloma ważnymi nagrodami i wyróżnieniami. W roku 2015 Burmistrz Miami nadał mu honorowe obywatelstwo miasta i proklamował 27 lutego Dniem Jerzego Kędziory w tym mieście. Jest członkiem krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń twórczych: ZPAP, Sculpture Network, Kinetic Art Organization. Mieszka i pracuje w Poczesnej pod Częstochową.
Rafał KUŚ – kategoria ,,media”
Absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza) na kierunku filologia polska. Studiował także podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. W trakcie studiów współtworzył miesięcznik ,,Nadwarcie Częstochowskie”. Następnie pracował w ,,Życiu Częstochowskim” – na jego łamach promował lokalną kulturę i sport (prywatnie – jako wierny kibic Włókniarza Częstochowa). W 2010 roku przeniósł się do częstochowskiego oddziału ,,Dziennika Zachodniego”. Rok później dołączył do zespołu portalu wczestochowie.pl, z którym współpracuje do dziś. W swoich artykułach promuje Częstochowę w każdej dziedzinie życia – od spraw gospodarczych poprzez zdrowie, sport i kulturę. Wspiera wiedzą i doświadczeniem młodszych kolegów z portalu ,,Aktywna Częstochowa”.
KUBARA Sp. z o.o. – kategoria ,,biznes”
Firma rodzinna z dwupokoleniową tradycją i pasją tworzenia zdrowej żywności. Spółka znana jest z wprowadzenia na rynek produktów linii ,,Dobra Kaloria” i ,,Amarello”. Właśnie realizowana jest jej nowa inwestycja – budowa zakładu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie Częstochowy, prowadzona zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.
Źródło: UM Częstochowy