Strona główna Edukacja Politechnika będzie prowadzić projekty naukowo-badawcze z Technoparkiem Łódź

Politechnika Częstochowska podpisała we wtorek, 16 grudnia umowę o współpracy z uznawanym za najlepszy w Europie Technoparkiem Łódź. To otwiera drogę naszej uczelni do prowadzenia wspólnych projektów naukowo-badawczych.

– Nasze przyszłe funkcjonowanie w perspektywie roku 2020 to właśnie innowacyjna gospodarka, czyli łączenie mechanizmu działalności naukowej i praktycznej przedsiębiorstw.  Instytucjami wiodącymi w tym zakresie są właśnie technoparki – mówi prof. Maria Nowicka-Skowron, rektor PCz. – Cieszymy się, że Technopark Łódź wybrał nas jako uczelnię, która będzie mogła realizować prace naukowe w tym obszarze działania. To ogromna szansa dla Politechniki Częstochowskiej.

Bogdan Wasilewski, prezes Technoparku Łódź twierdzi, że częstochowska uczelnia została wybrana nieprzypadkowo. – Politechnika ma swoją reputację, która jest znana nie tylko w Polsce, ale również na świecie. W tej chwili jest dla nas najlepszym wyborem, jeśli chodzi o plany, które mamy i będziemy realizować – przekonuje. – Technopark daje sporo możliwości ze względu na to, że jesteśmy specjalnie wyposażeni w sprzęt, który pozwala nam na realizowanie wszystkich badań w mikrobiologii, mikrorfizyce, mikrochemii, nanometrii i nanostruktur mających wpływ na nasze życie.

Technopark został stworzony, żeby przekuwać pomysły naukowe i wynalazki w rzeczywistość. Specjalizuje się w dziedzinie biotechnologii, biofizyki i nanotechnologii. Posiada nowoczesne laboratoria, ale też mieści się w nim inkubator, który służy pomocy w rozwoju młodych przedsiębiorstw.

Laboratoria podzielone są na dwie gałęzie. Laboratorium biotechnologii przemysłowej zajmuje się badaniami dla przemysłu chemicznego, spożywczego, zbrojeniowego, motoryzacyjnego. Druga gałąź to biofizyka molekularna.

– Nasza unikalność polega na tym, że jako jedyne miejsce w Europie potrafimy robić badania od cząsteczek, protein, struktur subkomórkowych poprzez  całe kolonie bakterii i drobnoustrojów. Laboratoria na świecie skupiają się jedynie na specyficznej gałęzi chemii czy biologii – twierdzi Paweł Dyczewski, dyrektor Łódzkiego Inkubatora Technologicznego.

Z usług Technoparku w Łodzi korzystają najróżniejsze branże – spożywcza, tekstylna, chemiczna. – Testujemy nowe materiały, probiotyki, robimy badania dla firm, które skupiają się w tej chwili na kosmetykach bez konserwantów – wylicza Dyczewski.

W Technoparku mieści się też pracownia implantów medycznych. – Skupiamy się głównie na implantach czaszki i oczodołów. Tym samym pomagamy ludziom po wypadkach, którzy do tej pory musieli przechodzić przez serię operacji – wyjaśnia Dyczewski. –  Mamy drukarkę 3D, na której w oparciu o serię zdjęć, odtwarzamy część czaszki, która została uszkodzona i dzięki temu tworzymy modele wykorzystywane później przez lekarza podczas operacji.

Obecnie Technopark Łódź pracuje nad najbardziej unikalnym projektem jakim jest analizator rzeczywistych układów złożonych. – To jedyne na świecie urządzenie do badania reakcji złożonych – mówi Dyczewski. – Komputery, czy superkomputery nie potrafią tak jak mózg ludzki analizować wielu reakcji jednocześnie. ARUZ będzie miał zdolność analizy reakcji, które dzieją się w tym samym czasie.

Źródło: własne

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl