Strona główna Miasto Początek wyburzania Merkurego. Zniknął napis

Powoli rozpoczyna się rozbiórka Merkurego. Z dachu budynku zniknął już neon z symbolem domu handlowego, a następnie sam napis.

Zarówno napis „Merkury” i to co pozostało z neonu z symbolem rzymskiego boga handlu nie trafią na szczęście na śmietnik tylko do muzeum.

– Detale architektury powojennego modernizmu w Częstochowie odchodzą w milczeniu… No może nie do końca, ponieważ mimo że nikt nie zwrócił na to uwagi, odpowiednio wcześniej zadbaliśmy by litery MERKURY i to co pozostało z neonu na budynku biurowca trafiło do Neon Muzeum w Warszawie, gdzie dołączy do innych neonów z naszego miasta – poinformował SARP w Częstochowie.

Cognor Holding, które kupiło nieruchomość od amerykańskiej firmy Polimeni, kilka miesięcy temu złożyło wniosek do Urzędu Miasta o wyburzenie domu towarowego. Spółka musiała go jednak wycofać, ponieważ prace byłyby wykonywane w zbyt bliskim sąsiedztwie torów kolejowych. Dlatego przedsiębiorstwo musiało dokonać koniecznych uzgodnień ze spółkami PKP. Nowy właściciel uzyskał zgodę na odstępstwa i złożył wniosek do magistratu, aby dopełnić formalności i ruszyć z wyburzaniem.

Właściciel Merkurego nie chce na razie zdradzać swoich pomysłów dotyczących zagospodarowania tego terenu.

Źródło: własne

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl