– Po raz kolejny nie tylko zmierzymy się z własnymi słabościami, ale będziemy mogli wesprzeć potrzebujących w naszych mieście – zauważa Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta Częstochowy. – Przystępujemy do tej akcji z pozycji lidera. Ubiegłoroczny sukces bardzo nas cieszy, ale również zobowiązuje. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie obronić tę pozycję.
W tym roku w akcji weźmie udział pięć miast. Do grona czterech (Częstochowy, Wrocławia, Zabrza i Bytomia), które rywalizowały w ubiegłym roku, dołączył Płock. – Zapraszamy do udziału nie tylko młodzież, ale również dorosłych. Dlatego rozszerzyliśmy możliwości tej aktywności na nordic walking i jazdę na rowerze – wyjaśnia Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska.
Akcja rozpocznie się w sobotę, 5 kwietnia i potrwa do 30 września. W Częstochowie program ruszy podczas VI Biegu Częstochowskiego, którego organizatorem jest KLA Zabiegani. – Świetnie się składa, że program ruszy w czasie biegu. Mam nadzieję, że już na samym początku zdobędziemy ogromną przewage naad innymi miastami – twierdzi Waldemar Borkowski z Zabieganych. – Tak naprawdę chcemy jednak zachęcić mieszkańców Częstochowy, żeby się ruszali. W tej akcji wszyscy są ważni.
W tym roku Zabiegani są oficjalnym partnerem Honorowego Dawcy Energii Fortum. Do wspólnego biegania zapraszają w soboty o 7 rano w alei Brzozowej.
Honorowy Dawca Energii Fortum to nie tylko rywalizacja między miastami. Nagrody w wysokości – odpowiednio od 40 tys. zł za pierwsze miejsce, do 10 tys. zł za piąte, Fortum przekaże na pomoc potrzebującym. W przypadku Częstochowy trafią do Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zaburzeniami Psychicznymi Yava, które prowadzi pomoc terapeutyczną, rehabilitacyjną oraz socjalną dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Pieniądze zostaną przeznaczone na warsztaty oraz zajęcia rekreacyjno-sportowe dla podopiecznych stowarzyszenia.
– Ponieważ zdrowie psychiczne jest bliskie każdemu z nas, pomagamy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują – mówi Monika Podgórska, prezes Stowarzyszenia Yava. – Pieniądze przeznaczymy na rekreację, zajęcia sportowe, warsztaty, terapię zajęciową. To jest spójnie z naszą kampanią pod hasłem „Żywioły duszy”. Aby cztery żywioły mogły zaistnieć, potrzebne jest zdrowie. Żeby ono było, potrzebny jest ruch, kondycja, siła.
Podczas biegania, marszu z kijkami i jazdy na rowerze aplikacja będzie zliczać przemierzone kilometry wszystkich uczestników imprezy, przeliczać je na energię i zapisywać na koncie wybranego miasta. Program przeznaczony jest na urządzenia mobilne (np. smartfon) działające na systemach iOS, Android oraz Windows Phone. Jej użytkownicy mają dostęp do informacji o aktualnej pozycji, prędkości i czasie aktywności fizycznej, przebytym dystansie oraz ilości wytworzonej energii. Aplikacja posiada również opcję udostępniania osiągniętych wyników na portalu społecznościowym Facebook. Można ją ściągnąć wpisując w wyszukiwarce Honorowy Dawca Energii Fortum.
W ubiegłorocznej edycji akcji mieszkańcy Częstochowy przebiegli ponad 18, 5 tys. kilometrów, co przełożyło się na wytworzenie niemal 1060 kWh energii. Tyle energii pozwoliłoby żarówce LED świecić przez ponad 12 lat!
Źródło: własne