Strona główna SportSporty lotnicze ParaRudniki nadlatują po raz piąty. Lotnicze targi w pierwszy weekend czerwca
0 komentarze 80 views

ParaRudniki nadlatują po raz piąty. Lotnicze targi w pierwszy weekend czerwca

4 czerwca na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego rozpocznie się piąta edycja największych w Polsce Międzynarodowych Targów Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki.  W tym roku nowością będą drony.

 – Tegoroczne targi na chwilę obecną przyciągnęły 40 wystawców, ale nie jest to ostateczna lista – zaznacza Gracjan Respondek, rzecznik prasowy Aeroklubu Częstochowskiego. – Sprzedaliśmy ponad pół tysiąca metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

W dwudniowych targach wezmą udział wystawcy związani głównie z moto- i paralotniarstwem. Wśród nich pojawią się producenci skrzydeł, napędów i wózków. Oprócz tego będzie można podziwiać wiatrakowce, samoloty ultralekkie, latawce i po raz pierwszy drony. – To szczególna i chyba najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina w branży lotniczej – zauważa Respondek. – O ile wcześniej drony były obecne tylko w przemyśle wojskowym i służyły działaniom militarnych, dzisiaj wkradają się do cywila pełną gębą. Są wykorzystywane w patrolowaniu granic, monitorowaniu tras pociągów, leśnictwie, rolnictwie, w filmie, fotografii, mediach, a także służą do zabawy.

Dużym plusem targów jest miejsce, gdzie są organizowane. Lotnisko pozwala wypróbować sprzęt. – ParaRudniki to jedyna w Polsce impreza, na której zainteresowani mogą testować sprzęt w naturalnym środowisku – podkreśla Respondek. – Pozostałe tego typu imprezy targowe są organizowane głównie w halach wystawienniczych.

ParaRudnikom towarzyszyć będzie związane z paralotniarstwem wydarzenie pod hasłem „Rzucamy orła cień”.  – To impreza, która ma na celu integrację społeczności paralotniowej – mówi Walter Wojciechowski. – Po raz kolejny spróbujemy postawić jednocześnie jak najwięcej skrzydeł nad głowami. 

Targi Lotnictwa Lekkiego rozpocznie kolejna edycja Polskiej Ligi Motoparalotniowej. W tegorocznej edycji zaplanowano również Puchar Polski dla amatorów. Tradycyjnie już nagrodzone zostaną najlepsze filmy o tematyce lotniczej. Nagrody to lot w tunelu aerodynamicznym i lot symulatorem boeinga.

Źródło: własne

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl