Woda morska
Podstawą każdego środowiska wodnego jest woda. W akwariach słodkowodnych sprawa jest ułatwiona, gdyż możemy zalać je wodą z kranu, co jednak zrobić w momencie, gdy chcemy założyć akwarium morskie? Stajemy przed dwoma wyborami – albo samodzielnie przygotowujemy wodę morską, albo kupujemy ją od sprzedawcy. Zazwyczaj na dłuższą metę warto nauczyć się wytwarzać własną wodę morską. Potrzebny będzie nam do tego filtr odwróconej osmozy oraz sól. Najpierw filtrujemy wodę kranową za pomocą filtra RO i tak jałową wodę solimy, by później zalać nią akwarium. Pamiętajmy, że taka woda pozbawiona jest prawie wszystkich pierwiastków włącznie z różnymi patogenami czy związkami chemicznymi, dlatego może być konieczna jej suplementacja (warto stale kontrolować parametry wody za pomocą specjalnych testów).
Zestaw akwariowy morski z szafką i oświetleniem LED EHEIM Incpiria Marine. Źródło: akwarystyczny24.pl.
Koralowce
Jednymi z ciekawszych zwierząt, które możemy hodować tylko w zbiornikach morskich są koralowce. Czasem możemy zakupić tak zwaną żywą skałę, czyli dokładnie koralowce osadzone na skale, które w środowisku rafowym są bardzo potrzebne – dzięki żyjącym na nich mikroorganizmom i nim samym, woda poddawana jest ciągłej filtracji biologicznej, co wpływa na większą równowagę w akwarium morskim. Poza tym, koralowce to fascynujące stworzenia. Bogaty wybór, jeśli chodzi o gatunki, kształty i kolory tych zwierząt pozwala na stworzenie niesamowitych scen akwarium i zaprojektowanie własnej rafy koralowe w zaciszu domowym. Przy koralowcach warto też wiedzieć, że wymagać one mogą suplementacji, na przykład, by poprawić ich wybarwienie, i wtedy warto sięgnąć po preparaty sprawdzonych marek.
Odpieniacz
W naszym morskim akwarium przyda się takie urządzenie, jak odpieniacz. Doskonale wiemy z własnych obserwacji, że morza i oceany wytwarzają pianę morską i dzięki ruchowi wody w zbiorniku, ten proces również ma miejsce w naszym akwarium. By zapewnić większą przejrzystość wody warto zatem zakupić dobry odpieniacz.
Ile to kosztuje?
Jeśli marzymy o morskim zbiorniku musimy liczyć się z kosztami, a są one większe, niż w przypadku akwariów słodkowodnych. Dlaczego? Głównie ze względu na koszta ponoszone z tytułu zakupu morskich zwierząt (które to są egzotyczne, więc sprowadzane z ich oryginalnych miejsc występowania) oraz związane z zakupem potrzebnych akcesoriów, takich jak filtr RO czy odpieniacz, które to nie są konieczne w zbiornikach słodkowodnych. Akwaria morskie to akwaria egzotyczne, więc potrzebują dodatkowych akcesoriów, które umożliwią ich funkcjonowanie w domowych warunkach. Koszta takiego zbiornika mogą być różne, w zależności od jego wielkości, ale szacuje się, że za 100-litrowe akwarium z wyposażeniem przyjdzie nam zapłacić od 1000 do 2000 złotych.
Źródło: materiały prasowe