Kandydaci do Rady Powiatu Częstochowskiego z KWW LEWICA to osoby posiadające stabilną pozycję zawodową, którzy na co dzień potrafią znaleźć czas i poświęcają go na pracę na rzecz społeczności lokalnej, pełniąc funkcję radnych gmin, sołtysów, udzielając się w licznych stowarzyszeniach np. na rzecz ochrony zwierząt, w ochotniczych strażach pożarnych, w kołach gospodyń wiejskich oraz piastując inne zaszczytne funkcje społeczne. To również również pracownicy służby zdrowia i pomocy społecznej. Wśród nich są też oficerowie policji, Wojska Polskiego oraz osoby posiadające doświadczenie zawodowe w dziedzinie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Na listach znaleźli się również przedstawiciele administracji publicznej, kultury i sportu oraz seniorów i osoby niepełnosprawne.
– Nasi kandydaci do Rady Powiatu Częstochowskiego nie są zawodowymi politykami, żaden z nich nie ubiegał się o poparcie partii politycznych tworzących komitet wyborczy. Aż 67 proc. kandydatów (26 osób) podpisując zgodę na kandydowanie deklarowało, że „nie należy do żadnej partii politycznej” – podkreśla Piotr Kurkowski, przewodniczący Rady Powiatowej Nowej Lewicy powiatu częstochowskiego. – Listy naszych kandydatów są mocno reprezentowane przez kobiety. Na wymagany Kodeksem wyborczym parytet minimum 35 proc. reprezentacji każdej z płci, Panie na naszych listach stanowią blisko połowę, bo aż 49 proc. (19 osób) ogółu kandydatów. Na siedem okręgów wyborczych we wszystkich okręgach na pierwszych trzech miejscach mamy reprezentację obu płci, a w dwóch okręgach „jedynkami” są Panie. Wśród naszych kandydatek nie ma aktywistek. Nasze Panie są za to żonami, mamami i babciami spełniającymi się społecznie i zawodowo, często na stanowiskach kierowniczych lub prowadząc z sukcesem własną działalność gospodarczą. Jedna z naszych kandydatek rozwija również swoją karierę naukową na uczelni wyższej.
KWW LEWICA zarejestrował również kilku kandydatów na radnych w gminach: Blachownia (1 osoba), Poczesna (1 osoba), Kamienica Polska (3 osoby), Kłomnice (3 osoby) i Rędziny (1 osoba). Natomiast w gminie Konopiska z komitetu wyborczego zarejestrowano 9-ciu kandydatów na radnych, a w piątek, 8 marca zgłoszono Ewę Książek jako kandydatkę na wójta gminy Konopiska.
– Kandydujemy do Rady Powiatu Częstochowskiego, ponieważ chcemy brać czynny udział w funkcjonowaniu naszego regionu, mieć wpływ na jego rozwój oraz wykorzystywać swoje umiejętności i dotychczasowe doświadczenie zawodowe w rozwiązywaniu problemów z jakimi borykają się mieszkańcy powiatu częstochowskiego – twierdzi Kurkowski.
Powiat częstochowski jest największym powiatem ziemskim w województwie śląskim i 34-tym powiatem w Polsce. W jego skład wchodzi 16 gmin, co powoduje ogromne zróżnicowanie regionu pod względem kulturowym, gospodarczym, rolniczym i społecznym.
– Uważamy, że w nadchodzącej kadencji samorząd terytorialny musi postawić na rozwój powiatu częstochowskiego poprzez zapewnienie spójności w działaniu wszystkich gmin, tak aby różnorodność stanowiła atut, a nie problem – mówi Kurkowski. – Powiat powinien zabiegać wspólnie z gminami o stworzenie dobrych warunków do rozwoju przedsiębiorczości lokalnej i tworzenia nowych dobrze płatnych miejsc pracy. Powiat wspólnie z gminami powinien tworzyć tereny inwestycyjne, aby ściągać znaczących inwestorów krajowych i zagranicznych. Bez spójnego działania gmin z powiatem gminy miejsko-wiejskie i wiejskie nie są w stanie konkurować z dużymi miastami. My wiemy, jak to zrobić – przekonuje.
Zdaniem kandydatów startujących z list Nowej Lewicy mieszkańcy powiatu częstochowskiego powinni stać się pracownikami konkurencyjnymi dla mieszkańców innych samorządów. Jak twierdzą, aby to osiągnąć niezbędne jest zweryfikowanie sposobu działania oświaty w powiecie częstochowskim, w tym szkolnictwa średniego, za który odpowiedzialny jest samorząd powiatowy. Dostępność żłobków i przedszkoli w powiecie, to ważny czynnik ułatwiający powrót młodych mam do pracy zawodowej.
– Powiat powinien wspomagać gminy w tym zakresie np. tworząc programy społeczne – uważa Kurkowski. – Duże odległości, jakie muszą pokonywać uczniowie i studenci, aby dostać się do swoich placówek oświatowych nie może być utrudnieniem w ich rozwoju. Dlatego też powiat częstochowski wspólnie z gminami i z samorządem województwa śląskiego powinien usprawnić siatkę połączeń komunikacji zbiorowej, która będzie zapewniała punktualną i stabilną komunikacje pasażerską o w odpowiednim standardzie jakościowym. Sprawny transport publiczny na terenie powiatu ziemskiego to również zwiększenie dostępności dla mieszkańców do atrakcyjnych i lepiej płatnych ofert pracy – dodaje.
Kolejną ważną kwestią, na którą zwracają uwagę kandydaci Nowej Lewicy do Rady Powiatu Częstochowskiego, jest funkcjonowanie służby zdrowia, a w szczególności wprowadzenie programów profilaktyki zdrowotnej. Mieszkańcy powiatu częstochowskiego powinni mieć również możliwość dostępu do darmowych programów szczepień i badań profilaktycznych, które dziś nie refunduje NFZ takich jak bezpłatny program in vitro. Należy poddać analizie rozmieszczenie siedzib służb ratownictwa medycznego na mapie powiatu w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa, a służbą szybkiego dotarcia do poszkodowanych.
W ostatnich latach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do użytku nowy odcinek autostrady A1 od granicy z województwem łódzkim do Pyrzowic. Ten odcinek w znacznej części przebiega przez tereny powiatu częstochowskiego i ma znaczący wpływ na zmianę rozkładu ruchu drogowego na drogach w całym powiecie częstochowskim.
Od dawna wiadomo o problemie bezpieczeństwa ruchu na drogach w Kościelcu spowodowanego dojazdem do nowego węzła autostradowego w tej miejscowości. W gminach Blachownia i Konopiska nie można swobodnie poruszać się drogami lokalnymi w sytuacji, gdy autostrada A1 jest zamknięta dla ruchu na skutek wypadku lub kolizji, a po drogach gminnych i powiatowych odbywa się niekontrolowany objazd samochodów przekierowanych z autostrady A1. Od początku oddania do użytkowania nowego odcinka A1 mieszkańcy gmin, przez które przebiega autostrada, skarżą się na nadmierny hałas.
– W powiecie częstochowskim należy w tym zakresie przeprowadzić analizę sieci dróg samorządowych i wprowadzić stosowne zmiany. Samorządy w powiecie częstochowskim powinny również stanowczo bronić mieszkańców dotkniętych nadmiernym hałasem pochodzącym z autostrady A1 i żądać od GDDKiA wprowadzenia skutecznych w tym zakresie środków zaradczych – uważa Kurkowski. – Ponadto infrastruktura drogowa zarządzana przez powiat częstochowski wymaga dużego zainwestowania środków finansowych, chociażby
w dobudowę brakujących chodników poprawę stanu technicznego jezdni.
Przez teren powiatu częstochowskiego przepływa kilkanaście rzek i potoków, które za sprawą nieuregulowanego koryta powodują cykliczne podtopienia domostw i gospodarstw. – Samorząd powiatu częstochowskiego powinien stanowczo reagować u zarządcy tych rzek i żądać uregulowania ich koryt z zachowaniem poszanowania siedlisk ptaków i zwierząt zamieszkujących brzegi rzek w powiecie częstochowskim – twierdzi Kurkowski.
Samorząd powiatu częstochowskiego w swych strukturach posiada jednostki odpowiedzialne za pomoc społeczną, pieczę zastępczą i domy dziecka.
– W naszej ocenie powiat częstochowski nie spełnia swojej roli jako instytucja kompetentna i pomocowa dla osób niepełnosprawnych, starszych i zależnych. Nierozerwalną częścią tej pomocy powinno być wsparcie dla rodzin osób chorych i niepełnosprawnych, aby mogły one spokojnie pracować mając świadomość, że ich najbliżsi są w tym czasie objęci odpowiednią opieką – mówi Kurkowski. – Zamierzamy również bardzo aktywnie pracować na rzecz bezpieczeństwa i ochrony praw kobiet w naszym powiecie – podsumowuje.
Lista kandydatów do Rady Powiatu KWW LEWICA:
Okręg Nr 1 – Blachownia, Konopiska
1 PARKITNY Jan Adam 63 Walaszczyki gm. Konopiska
2 KURKOWSKI Piotr 44 Blachownia gm. Blachownia
3 KOŚCIELNIAK Joanna Jadwiga 38 Konopiska gm. Konopiska
4 HEPNER Joanna Bożena 69 Cisie gm. Blachownia
5 KUŚ Tomasz Zbigniew 51 Łaziec gm. Konopiska
6 KOS Martyna Joanna 26 Łojki gm. Blachownia
Okręg Nr 2 – Kamienica Polska, Poczesna, Starcza
1 MINKINA Sławomir Łukasz 56 Huta Stara A gm. Poczesna
2 BAŁA Agnieszka 47 Huta Stara B gm. Poczesna
3 GALICKI Damian Michał 33 Kolonia Poczesna gm. Poczesna
4 REJNOWICZ Adam 42 Wrzosowa gm. Poczesna
5 SZYJA Aneta Joanna 53 Poczesna gm. Poczesna
6 GRUCA Barbara Mieczysława 56 Nierada gm. Poczesna
Okręg Nr 3 – Mykanów
1 SZCZYPIOR Damian Dawid 30 Stary Cykarzew gm. Mykanów
2 JANIK Sebastian Mateusz 46 Lubojna gm. Mykanów
3 SZRAJBER Małgorzata Agata 43 Lubojna gm. Mykanów
4 NOWAK Tomasz Krzysztof 37 Radostków Kolonia gm. Mykanów
5 PIĄTEK Marzena Bożena 44 Lubojna gm. Mykanów
Okręg Nr 4 – Kłomnice, Kruszyna
1 WŁODARCZYK Barbara Irena 58 Baby gm. Kruszyna
2 TROMCZYŃSKA Jolanta Pelagia 57 Jacków gm. Kruszyna
3 LARA Arkadiusz 46 Kuźnica gm. Kłomnice
4 BEDNARZ Ewelina 41 Bogusławice gm. Kruszyna
5 SZMIDT Jarosław Ryszard 73 Janaszów gm. Kłomnice
Okręg Nr 5 – Mstów, Rędziny
1 PRZYBYLSKA Kamila Greta 35 Kościelec gm. Rędziny
2 SWOŁEK Anna Maria 43 Mstów gm. Mstów
3 GÓRECKA Małgorzata Barbara 59 Rudniki gm. Rędziny
4 ŁUSZCZYŃSKI Łukasz Piotr 46 Małusy Wielkie gm. Mstów
5 SZCZERBA Andrzej Władysław 62 Mstów gm. Mstów
6 MOROŃ Sebastian 45 Rędziny gm. Rędziny
Okręg Nr 6 – Dąbrowa Zielona, Koniecpol, Przyrów
1 KOŁEK Grzegorz Marcin 46 Przyrów gm. Przyrów
2 KISIEL Grzegorz Stefan 52 Koniecpol gm. Koniecpol
3 ROKITA Jolanta Ewa 39 Nowa Wieś gm. Dąbrowa Zielona
4 WRÓBEL Karolina Maria 37 Soborzyce gm. Dąbrowa Zielona
5 DORS Waldemar Zdzisław 48 Sygontka gm. Przyrów
Okręg Nr 7 – Janów, Lelów, Olsztyn
1 GAWRON Marcin Jan 38 Turów gm. Olsztyn
2 WŁODARSKI Hieronim Szczepan 66 Lelów gm. Lelów
3 SIEMION Magdalena Katarzyna 38 Janów gm. Janów
4 KNAP Gabriel Andrzej 61 Sygontka gm. Przyrów
5 GRYGLEWSKA Monika Anna 47 Zrębice gm. Olsztyn
6 LUKS Agata Ewelina 49 Olsztyn gm. Olsztyn
Źródło: KWW LEWICA