Miasto nie zamierza samo decydować o ostatecznym kształcie inwestycji związanych z komunikacją miejską. Dlatego w kwietniu i maju przeprowadzone zostaną badania ankietowe.
– W obecnym okresie programowania udało nam się zapewnić wysokie dofinansowanie w inwestycje w komunikację i transport zbiorowy. Liczymy na modernizację linii tramwajowej, zakupy nowych autobusów i tramwajów, budowę centrów przesiadkowych – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Chcemy, żeby te środki były wydane w sposób jak najlepiej odzwierciedlający potrzeby naszych mieszkańców. Chodzi też o to, aby ujawnić słabe strony obecnego systemu, który mamy w mieście i skutecznie go poprawiać. Liczymy, że podpowiedzą nam jeszcze wiele innych rozwiązań komunikacyjnych.
Stanisław Sosnowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, wyjaśnia, że badania mają pomóc w stworzeniu planu mobilności miejskiej. – Dokument ten ma w sposób efektywny pokazać jak rozwiązywać problemy transportowe miasta, żeby zapewnić bezpieczeństwo przemieszczania się i wyeliminować nadmierne zanieczyszczenia oraz hałas – twierdzi.
Badania przeprowadzi firma StarITS z Gdańska, która zrealizowała m.in. projekty zarządzania ruchem w Trójmieście oraz w Lublinie. – Będą to badania ankietowe i badania ruchu drogowego – informuje Martyna Abendrot z firmy StarITS. – Mają one nam pomóc w aktualizacji modelu ruchu, który posiada Częstochowa. Dzięki temu ustalimy, co na dziś można poprawić w prosty sposób, a co w ramach celów strategicznych na przyszłość.
Zakres badań będzie dotyczył nie tylko modernizacji torów tramwajowych, przebiegu linii autobusowych, ale też ścieżek rowerowych, punktów przesiadkowych czy polityki parkingowej. – Nasi ankieterzy będą badać motywację podróży, czyli skąd, dokąd i w jakim celu się udajemy – dodaje Martyna Abendrot.
Badania ankietowe zostaną przeprowadzone na próbie 2 tys. gospodarstw wyłonionych w drodze losowania we wszystkich dzielnicach Częstochowy. Liczba osób ankietowanych w poszczególnych dzielnicach jest wprost proporcjonalna do liczby osób tam mieszkających.
Badania będą prowadzone do 13 maja przez 32 ankieterów ze specjalnymi identyfikatorami. Od 1 do 30 maja pozostali mieszkańcy Częstochowy będą mogli wypełnić internetową wersję ankiety.
Ankieterzy będą odwiedzać gospodarstwa domowe od poniedziałku do piątku w godz. od 17 do 21.
Źródło: własne