Strona główna Miasto Miasto wzmacnia wsparcie dla częstochowskich rodzin z dziećmi. Powstanie „PIKUŚ”

Częstochowa rozpoczyna realizację projektu "Wsparcie rodziny - Jasne, że tak". W mieście powstanie poradnia dla rodziny oraz punkt interwencji kryzysowej dla dzieci "PIKUŚ".

Oferta poradni dla rodziny skierowana jest do osób bezpośrednio korzystających z usług MOPS-u, Częstochowskiego Centrum Wsparcia Rodziny, w tym szczególnie rodzin zastępczych, kandydatów na rodziny zastępcze, prowadzących rodzinne domy dziecka, a także rodzin biologicznych przejawiających różnego typu dysfunkcje (np. patologie społeczne, zaburzenia struktury z powodu rozpadu małżeństwa, braku wiedzy i kwalifikacji do wychowywania dzieci). W poradni wsparcie otrzyma min. 150 osób, w tym 50 dorosłych.

– Trafiają do nas osoby, które mają różne kryzysy i problemy, głównie z obszaru wychowywania dzieci – mówi Lidia Zeller, prezes Stowarzyszenia „DLA RODZINY”. – Ten projekt to nie tylko poradnia, ponieważ będziemy mogli zatrudnić dodatkowych ośmiu asystentów rodziny, co przy krajowych tendencjach jest naprawdę dużą ilością. Z przykrością muszę stwierdzić, że w całej Polsce młode pokolenie rodziców nie radzi sobie z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Dlatego funkcja asystenta rodziny jest bardzo istotna.

Do dyspozycji osób korzystających z usług poradni będą pedagog (pedagog dziecięcy), psychiatra dziecięcy, terapeuta, seksuolog, rehabilitant, mediator, dietetyk.

W ramach projektu powstanie także punkt interwencji kryzysowej „PIKUŚ” dla dzieci doświadczających przemocy w rodzinie (fizycznej, psychicznej, seksualnej), zaniedbanych, pozostawionych bez opieki, czy narażonych na niebezpieczeństwo.

–  Przez 20 lat naszych doświadczeń w pracy z naszymi podopiecznymi zauważyliśmy potrzebę docierania do dzieci, które są w przeróżnych kryzysach, ale głównie związanych z życiem w rodzinie alkoholowej.  Ważne jest, żeby wsparcie było delikatne i dyskretne, ale jednocześnie na tyle kompetentne, aby te kryzysy zatrzymywać  – twierdzi Lilianna Ociepa-Kaźmirek z Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej. – Takiej pomocy będziemy udzielać w punkcie interwencji kryzysowej „PIKUŚ”, który będzie mieścił się przy ul. Bardowskiego 60.

Realizacja projektu rozpocznie się w lipcu 2016 i potrwa do stycznia 2018 roku. Jego budżet to prawie 2 mln 343 tys. zł, z czego 2 mln 179 tys. zł wyniosło dofinansowanie unijne.

– Bardzo się cieszę, że udało się pozyskać kolejne pieniądze z Unii Europejskiej na to, żeby uzupełnić system wsparcia rodziny w Częstochowie – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Pomożemy dzieciom i młodzieży znajdującym się w trudnej sytuacji w rodzinie, doświadczającym przemocy, czy też rodzinom zagrożonym występowaniem różnego rodzaju trudności.

Źródło: własne

Aktualności z Częstochowy i regionu.
Sport, wydarzenia, kultura i rozrywka, komunikacja, kościół, zdrowie, konkursy.

Patronaty

© 2025 Copyright wczestochowie.pl