Związek Polskich Kawalerów Maltańskich Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim, w skrócie Związek Polskich Kawalerów Maltańskich (ZPKM) jest stowarzyszeniem według prawa polskiego, skupiającym członków Zakonu Maltańskiego będących Polakami lub poczuwających się do związków z Polską, zamieszkałych zarówno w kraju, jak i za granicą.
Zakon Maltański pozostaje wierny swym zasadom, podsumowanymi w haśle Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum – obrona wiary i służba ubogim i cierpiącym. Zasady te spełniają się poprzez ochotniczą pracę dam i kawalerów w niesieniu pomocy humanitarnej, oraz przez działalność medyczną i społeczną. Obecnie Zakon prowadzi działalność w przeszło 120 krajach.
– Nasza główna dewiza brzmi: ‘bronić wiary i wspomagać potrzebujących’. Musimy myśleć i o jednym, i o drugim. Dlatego staramy się rozwijać coraz to nowe formy służenia bliźnim w rozlicznych dziełach charytatywnych” – wyjaśnia Andrzej Potworowski, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
W czasie tegorocznej pielgrzymki odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich Wałach pod przewodnictwem ks. Michała Palowskiego, kapelana delegatury śląskiej Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
Centralnym punktem spotkania była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Julian Żołnierkiewicz, kapelan konwentualny ad honorem z przynależnością do Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, w zastępstwie bpa Andrzeja Dziuby, głównego Kapelana Związku i Kapelana Wielkiego Krzyża Konwentualnego ad honorem.
– Damy i kawalerowie uczestniczący w Eucharystii nałożyli na siebie charakterystyczne stroje – habity zakonne zwane 'culla’ dla kawalerów: czarny płaszcz z dużym, białym, ośmioramiennym krzyżem maltańskim na piersiach i orderem ozdobionym symbolem krzyża maltańskiego oraz peleryny i mantylki na głowę dla dam – tłumaczy ojciec dyrektor Stanisław Tomoń, z Biura Prasowego Jasnej Góry.