Jak przechowywać pościel aktualnie używaną?
W łóżku, na łóżku, czy może w specjalnej skrzyni? Każde rozwiązanie będzie równie dobre, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać określonych zasad.
Jeśli łóżko wyposażone jest w szufladę na pościel, warto z niej korzystać. Ograniczamy w ten sposób dostęp kurzu i drobnoustrojów. Szuflada powinna być przewiewna, dzięki dostępowi powietrza pościel zachowa świeżość.
Jeśli nie ma szuflady lub nie lubimy z niej korzystać, możemy zostawić pościel bezpośrednio na łóżku. W takim wypadku jednak warto przykrywać ją na dzień narzutą. Pościel dłużej będzie świeża i czysta.
W dużej sypialni na pewno znajdzie się miejsce na kufer lub skrzynię na pościel. To odpowiednik szuflady, niektórzy uważają, że bardziej poręczny, bo nie trzeba się nisko schylać. Dobrze sprawdzi się rattanowy kufer, który zapewnia dostęp powietrza.
Jak przechowywać zapasowe kołdry i poduszki
Jeśli mamy w domu pościel używaną okazjonalnie, powinniśmy zadbać, by nawet długo nieużywana była świeża. Dobrym nawykiem jest wkładanie pościeli do pokrowców, oczywiście przewiewnych. Dzięki temu pościel cały czas „oddycha” i jest zawsze gotowa do użycia.
Innym sposobem na przechowywanie pościeli, zwłaszcza w małych wnętrzach, jest wykorzystanie worków próżniowych. Argument o braku powietrza nie ma tu zastosowania, ponieważ w warunkach próżni nie dochodzi do rozwoju drobnoustrojów. Nawet jeśli pościel będzie przechowywana w ten sposób przez długi czas, nie nabierze brzydkiego zapachu.
Warto raz na jakiś czas zapasową pościel wywietrzyć. Kołdry i poduszki wystarczy ułożyć na krześle lub fotelu w pobliżu otwartego okna.
Jak przechowywać komplety pościeli
Każdy ma w domu przynajmniej kilka kompletów zapasowej pościeli. Najczęściej chowamy je do szafy i… nie zawsze umiemy szybko znaleźć. Wynika to stąd, że poszwy na kołdry trzymamy oddzielnie, oddzielnie też leżą poszewki na poduszki 40×40 i prześcieradła. Być może faktycznie dzięki temu szafa wygląda na uporządkowaną, ale trudno uznać takie rozwiązanie za praktyczne. My proponujemy inne.
Poszwę na kołdrę i prześcieradło składamy w prostokąt o rozmiarach minimalnie mniejszych niż poszewki na poduszki. Jedna z poszewek posłuży nam za pokrowiec. Wkładamy do niej drugą poszewkę na poduszkę oraz złożone prześcieradło i poszwę na kołdrę. Jeśli korzystamy z dużych poszewek na poduszki, tak przygotowany komplet możemy dodatkowo złożyć na pół. Kilka przygotowanych w ten sposób kompletów układamy jeden na drugim. Dzięki temu w szafie mamy porządek, a pościel uda się łatwo wyjąć. Ponieważ z oczywistych powodów wszystkie poszwy będą miały te same wymiary, nietrudno będzie ułożyć je estetycznie.
Niejakim problemem może być przechowywanie prześcieradeł z gumką. Są one bardzo praktyczne, gdy zakładamy je na materac i równie kłopotliwe, gdy chcemy włożyć je do szafy. Jednym z prostszych sposobów jest zawinięcie brzegów tak, by prześcieradło przybrało kształt prostokąta, a następnie złożenie go w tradycyjny sposób. Można też tak przygotowane prześcieradło złożyć na trzy wzdłuż dłuższego boku i zrolować.
Źródło: Artykuł sponsorowany